Kiedy pogoda na zewnątrz nie sprzyja bieganiu, rozwiązaniem okazać się może bieżnia. Jeśli nie chcesz lub nie możesz trenować na siłowni, zastanów się nad zakupem takiego sprzętu do własnej siłowni stworzonej w domu. Ile kosztuje bieżnia? Na co zwrócić uwagę przy zakupie bieżni? Odpowiedzi na te pytania zawarte zostały w tym artykule.
Kiedy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, chodniki pokryte są warstwą lodu, a ulubiona trasa w lesie zasypana śniegiem, można się zniechęcić do biegania. Podobnie sprawa może się mieć latem, kiedy upał daje się mocno we znaki. Niekorzystne warunki pogodowe nie muszą jednak oznaczać, że twoją przygodę z bieganiem musisz odłożyć na później lub zrobić sobie wymuszoną przerwę. Idealnym zastępstwem będzie domowa bieżnia, z której korzystać można każdego dnia i o każdej porze. Wystarczy wygospodarować nieco miejsca w przestrzennym pomieszczeniu i można się cieszyć z uprawiania aktywności fizycznej bez wychodzenia z domu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie bieżni?
Zakup bieżni do biegania w domu to dość spory wydatek, dlatego też przed jego dokonaniem, należy dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne modele. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy dana bieżnia przeznaczona jest do biegania. Istnieją bowiem takie, które służą jedynie do chodzenia i charakteryzują się tym, że są nieco krótsze i węższe, a także nieco tańsze od bieżni przeznaczonych do biegania. Przed zakupem należy odpowiedzieć sobie na pytanie jakiego typu oczekiwania ma się wobec danej bieżni. Jeśli planuje się biegać na niej sporadycznie, w celu utrzymania przyzwoitej formy fizycznej, wystarczająca będzie bieżnia w podstawowym wariancie.

W przypadku, gdy kupujący ma sporą otyłość i waga znacząco przekracza 100 kilogramów, uwagę zwrócić należy na moc silnika i maksymalne dopuszczalne obciążenie, jakie jest w stanie znieść dana bieżnia. Z kolei w przypadku profesjonalnych sportowców, którzy chcą poprawiać swoje osiągi i przeprowadzać intensywne treningi, dedykowana będzie bieżnia posiadająca zaawansowany komputer treningowy, połączony z aplikacjami rejestrującymi i analizującymi trening i jego parametry, a także taka, która ma dużą moc silnika, pozwalająca rozwijać prędkość powyżej 20km/h i umożliwiająca bieganie pod kilkunastoprocentowym nachyleniu.
Ceny bieżni do chodzenia i biegania
Wydatek jaki należy ponieść w celu zakupu bieżni zależny jest w znacznym stopniu od wymagań, jakie przed nią stawiamy. Po zsumowaniu i przeanalizowaniu wszystkich niezbędnych jej parametrów, powinniśmy być w stanie samemu lub z drobną pomocą specjalistów dokonać optymalnego wyboru. Wspomniane bieżnie do chodzenia w wariancie podstawowym, dla osób pragnących utrzymać dobrą formę lub zrzucić kilka kilogramów to koszt około tysiąca złotych. Maksymalna prędkość uzyskiwana na niej to zazwyczaj 7-8 km/h, tak więc nie jest przeznaczona do biegania.
Bieżnie do biegania w podstawowym wariancie to koszt około 1200-2000 złotych. Posiadają one z reguły prosty i funkcjonalny komputer treningowy, kompatybilny z dedykowaną aplikacją mobilną i posiadający kilkanaście programów treningowych, regulowany stopień tempa biegu (z reguły do 13-15 km/h), regulowany stopień nachylenia biegu (z reguły do 10%) oraz powierzchnię biegową o wymiarach około 45cmx125cm.

Bieżnie w przedziale cenowym 2500-3500 złotych różnią się od tych nieco tańszych przede wszystkim większą mocą silnika, umożliwiającą sprawniejsze działanie oraz większe obciążenia. Pozwalają one na nieco szybszy bieg z większym nachyleniem. Posiadają ponadto większą powierzchnię biegową, zapewniającą lepszy komfort treningu (około 48cmx130cm), a także nowocześniejszy komputer treningowy, zapewniający więcej opcji i korzyści niż w podstawowym wariancie.
Dla najbardziej wymagających użytkowników przeznaczone są z kolei bieżnie z najnowszym komputerem i zaawansowanymi opcjami treningowymi, posiadające zdecydowanie szerszy pas biegowy (około 55cmx155cm). Najlepsze bieżnie pozwalają rozwinąć prędkość nawet do 22-25 km/h, a także biegać pod kątem nachylenia równym 15-18%. Bieżnie dla profesjonalistów poza stabilną konstrukcją i cichą pracą, przyciągają uwagę przede wszystkim na mnóstwo ciekawych opcji zawartych w najnowocześniejszym komputerze treningowych, w tym m.in. opcja wirtualnego trenera, czy trening multimedialny, umożliwiający korzystanie z wirtualnych scenerii. Ceny takich bieżni wynoszą około 20-25 tysięcy złotych.