orbitrek, zakupy
fot. pixabay.com

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowego i wysportowanego ciała. Jednym z ciekawszych urządzeń do regularnych i angażujących niemal wszystkie partie mięśni treningów są orbitreki. Jak ćwiczy się na orbitrekach? Ile kosztują orbitreki? Przeczytaj i przekonaj się sam.

Regularne ćwiczenia fizyczne pozwalają nie tylko wyrzeźbić mięśnie, spalić zbędną tkankę tłuszczową, ale też sprawić, że poprawi się nasze samopoczucie, dzięki wytwarzanym w trakcie aktywności endorfinom. Orbitreki są świetnymi urządzeniami, które pozwalają wykonywać intensywne ćwiczenia, łącząc je np. z oglądaniem telewizji lub słuchaniem muzyki. Doskonale sprawdzą się więc w domowym zaciszu, stanowiąc ważny element własnej siłowni.

Do czego służą orbitreki?

Orbitreki to urządzenia, które angażują niemal wszystkie partie mięśni. Ćwicząc na nich wprawia się w ruch zarówno nogi jak i ramiona. Pracę wykonują ponadto mięśnie brzucha i pośladków, które biorą czynny udział w ćwiczeniach. Przypominają one nieco nordic walking lub bieganie na nartach przy nieco intensywniejszym tempie. Godzina ćwiczeń na orbitreku pozwala spalić nawet do 600 kalorii, co oczywiście jest zależne od intensywności, wieku, wagi i specyfikacji trenującego.

orbitrek, zakupy
fot. pixabay.com

Na co zwrócić uwagę kupując orbitreka?

Podstawowym kryterium przy dokonywaniu zakupu orbitreka powinno być jego przeznaczenie. Jeśli planujesz trenować na nim raz lub dwa razy tygodniowo na niskiej intensywności, w celu spalenia kilku kilogramów, wystarczy najprostszy model, pozbawiony wszelkich gadżetów typu dedykowane aplikacje i nowoczesny komputer treningowy. Liczyć się będzie przede wszystkim jego rozmiar dostosowany do potrzeb, głośność pracy (te pracujące ciszej z reguły są nieco droższe), a także płynność pracy, na co wpływ ma koło zamachowe. Istotna jest tutaj jego waga – im cięższe tym płynność ruchów wzrasta, zwiększając komfort ćwiczeń. Jeśli jesteś bardziej wymagającym użytkownikiem, powinieneś zwrócić także uwagę na amplitudę ruchów, która powinna wynosić około 50-52 centymetrów, co również ma spory wpływ na komfort wykonywanych ćwiczeń.

Decydując się na zakup orbitreka musisz odpowiedzieć sobie także na pytanie, czy istotne są dla ciebie różne programy treningowe i funkcje we wbudowanym komputerze treningowym. Im więcej tego typu opcji posiadał będzie orbitrek, tym jego cena będzie szła w górę. Pamiętaj, że podstawowe modele mają również ograniczone maksymalne obciążenie, co powinno być istotne dla osób mających spory nadbagaż kilogramów.

Ile kosztuje orbitrek?

Jeśli masz ograniczony budżet i nie zależy ci na tych wszystkich „bajerach” możesz nabyć taki sprzęt do ćwiczeń za około 600 złotych. Jest to podstawowa wersja orbitreka, która posiada wyświetlacz z informacjami na temat przebytego dystansu, prędkości, czasu trwania ćwiczenia oraz spalonych kalorii. Niestety trzeba się liczyć z tym, że waga koła zamachowego nie będzie zbyt duża (z reguły za tę cenę może być to koło zamachowe o wadze 3-4 kilogramów) co wydatnie może wpłynąć na komfort ćwiczeń. Tanie orbitreki magnetyczne mogą ponadto generować sporo hałasu, co może być uciążliwe dla pozostałych domowników, zwłaszcza w porze wieczornej. Plusem jest jednak waga produktu, wynosząca z reguły około 30-35 kilogramów, co czyni z nich sprzęt łatwy do samodzielnego przestawiania i transportowania.

fitness, zakupy, sport
fot. pexels.com

Dobry jak na domowe warunki orbitrek można kupić za około 1500-2500 złotych. W porównaniu z tańszymi modelami są one znacznie wytrzymalsze i stabilniejsze. Dzięki kołu zamachowemu o wadze około 8-10 kilogramów płynność ruchów jest nieporównywalnie lepsza, a komfort wykonywania ćwiczeń wyższy. Większy jest również zakres kroku wynoszący około 40 centymetrów (w tańszych z reguły 30-35cm). Różnica polega również na większym maksymalnym obciążeniu (nawet do 150 kilogramów) oraz na zdecydowanie większej liczbie opcji zawartych na wyświetlaczu. Poza podstawowymi informacjami, ukazują się również te dotyczące tętna, a także uzyskania tętna maksymalnego. Ponadto śledzić można czynione postępy i porównywać treningi, do tych odbywających się wcześniej.

Orbitreki z tzw. najwyższej półki to koszt rzędu kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Są to już w pełni profesjonalne sprzęty dostosowane do najwyższych potrzeb i przeznaczone dla profesjonalnych sportowców. Przykładem może być orbitrek Max Trainer M8I marki Bowflex. Jest to urządzenie, które łączy w sobie funkcje orbitreka i steppera, posiadając siedem programów treningowych, w tym 3 rodzaje programów MAX Interval, polegające na 14-minutowych ćwiczeniach, pozwalających spalić 2,5 razy więcej kalorii. Urządzenie to zapewnia najwyższy komfort ćwiczeń, dzięki aż 20-poziomowej regulacji oporu. Pozwala ono także na zapisywanie danych czterech różnych użytkowników, poprzez tworzenie osobnych profili. Cena tego urządzenia to około 12 tysięcy złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here