plecak taktyczny

Stanowi najlepszy i najwygodniejszy sposób transportu ekwipunku. Jeśli jednak ma dobrze spełniać swoje zadanie, musi być odpowiednio przygotowany. Co powinien zawierać plecak taktyczny i dlaczego jego zawartość jest tak ważna? Odpowiedź na to pytanie, wbrew pozorom wcale nie jest prosta. Czytaj dalej i uzupełnij swoją wiedzę, zanim wyruszysz w teren!

Plecak taktyczny – czym jest i jakie ma zalety?

Plecak taktyczny to gadżet do zadań specjalnych. Charakteryzuje się klasyczną, wojskową kolorystyką i dużą ilością kieszeni, umożliwiających wygodny i bezpieczny transport koniecznego ekwipunku. Odpowiednio cięższy od klasycznego plecaka turystycznego, doskonale sprawdza się w terenie, zapewniając Ci (mimo swojej wagi) wysoki komfort, swobodę ruchów i poczucie bezpieczeństwa. Dedykowany wojskowym i miłośnikom militariów, bez wątpienia jest synonimem wytrzymałości i niezawodności. Pod jednym jednak warunkiem – że jest odpowiednio przygotowany. Jaki plecak taktyczny wybrać i co powinno się w nim znaleźć? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na interesujące Cię pytania.

Jaki plecak taktyczny wybrać? Dopasuj model do swojej aktywności

Szukając odpowiedniego plecaka taktycznego, weź pod uwagę rodzaj aktywności, w trakcie których ten będzie Ci towarzyszył. Określając swoje wymagania, zdecydujesz, jakie rozwiązania wpłyną na Twój komfort. Do najczęściej rozważanych należą rodzaj pasa (biodrowy, piersiowy lub biodrowy i piersiowy), regulowany system nośny, miękkie ramiona, a nawet – system wentylacji pleców. Wspomniane parametry będą miały szczególne znaczenie wówczas, gdy zdecydujesz się na duży model. W przypadku małego plecaka taktycznego rodzaj systemu nośnego będzie mniej istotny – w przeciwieństwie do ilości i rozmieszczenia komór.

Mały czy duży plecak taktyczny? Wszystko zależy od intensywności aktywności

Nie tylko wojskowi, ale także – miłośnicy militariów i survivalu chętnie sięgają po plecaki taktyczne. Nie można się dziwić – odpowiednio dopasowane, zwiększają komfort przebywania w terenie, zapewniają swobodę ruchów i wzmacniają poczucie bezpieczeństwa. Zastanawiasz się, który plecak taktycznymały czy duży będzie najlepszym wyborem? Zdaniem doświadczonych użytkowników, im mniejszy bagaż, tym lepiej. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka. Do najważniejszych należą zdecydowanie mniejsze obciążenie (mały plecak taktyczny sam w sobie jest zdecydowanie lżejszy niż duży), konieczność spakowania wyłącznie najpotrzebniejszego ekwipunku (unikasz pakowania zbędnych rzeczy „na wszelki wypadek”) oraz możliwość rozsądnego rozłożenia bagażu.

Co powinno znaleźć się w plecaku taktycznym i jak to spakować?

Przemyślana zawartość plecaka taktycznego, również małego, to klucz do sukcesu. Wiesz, co zabierzesz? Czas sprawdzić, jak to spakować. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek:

– na samym dnie plecaka powinny znaleźć się te przedmioty, które charakteryzują się sporym rozmiarem i stosunkowo niską wagą – np. śpiwór i materac;

– zadbaj, by w środkowej części plecaka, możliwie blisko kręgosłupa, zajęła swoje miejsce część ekwipunku o największej wadze. Dzięki temu ciężar bagażu będzie rozłożony równomiernie;

– pakując najbardziej potrzebne akcesoria (np. apteczkę) i najczęściej używane (latarkę, nóż albo GPS lub kompas), zadbaj, by znalazły się w zewnętrznych i łatwo dostępnych kieszeniach plecaka lub bezpośrednio w jego klapie.  

Co jeszcze, poza wymienionymi w przykładach akcesoriami, może okazać się niezbędne? Ubrania, które do małego plecaka taktycznego warto zrolować, menażka i kubek, kartusz z gazem, a także – jedzenie. Nie możesz zapomnieć o sprzęcie do szybkiego rozpalania ognia, przyborach toaletowych i odpowiednio zabezpieczonych dokumentach i mapach. Niezbędne okażą się dodatkowe źródła energii, osłona przeciwdeszczowa oraz multitool. Tak przygotowany możesz mieć pewność – odnajdziesz się w terenie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here