Sucha zabudowa

Wykonanie suchej zabudowy jest dziś bardzo powszechną czynnością w świecie budowlano-remontowym. Oczywiście jak w każdym przypadku, tak i tutaj liczy się fachowe podejście oraz solidne przygotowanie ze strony ekipy, która zajmie się tym tematem. Można śmiało wskazać dwa warianty zabudowy suchej, które są najpowszechniej stosowane w domach, mieszkaniach czy lokalach użytkowych. Na pierwszym miejscu są z pewnością ścianki działowe. Pozwalają one na podzielenie większych pomieszczeń na mniejsze, co stanowi dość częste działanie przy aranżowaniu przestrzeni użytkowej. Na drugim miejscu jest z kolei podwieszany sufit – funkcjonalny, doskonały w wysokich wnętrzach dowolnego rodzaju. W obu przypadkach trzeba sięgnąć po odpowiednie materiały oraz elementy konstrukcyjne. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Sucha zabudowa w praktyce – co będzie niezbędne?

Kluczowym materiałem dla takich przedsięwzięć są oczywiście płyty gipsowo-kartonowe. Stanowią od lat jeden z częściej wybieranych materiałów budowlanych, ponieważ mają sporo zalet. Są tanie, relatywnie lekkie, a do tego na tyle wytrzymałe, że zapewniają wieloletnią eksploatację. Trzeba podkreślić, że w sprzedaży, poza podstawowymi płytami G-K, są też bardziej zaawansowane warianty. Należy wskazać tutaj chociażby płyty impregnowane (idealne do kuchni czy łazienek), ogniochronne (stosowane często przy obudowie kominków), a także płyty ze zmniejszonym przewodnictwem cieplnym (cenione przy zabudowie poddaszy jako zamiennik dla systemu dwuwarstwowego). Co z resztą wykorzystywanych elementów?

Coś, co nada konstrukcji spójny charakter

Zarówno przy pracach nad ściankami działowymi, jak też sufitami podwieszanymi, wykorzystuje się profile aluminiowe. Razem ze specjalnymi łącznikami pozwalają na stworzenie stelażu dla docelowych elementów. W przypadku ścianek wolne przestrzenie pomiędzy warstwami płyty G-K wypełnia się zwykle wełną izolacyjną – wyciszy ona pomieszczenia i pomoże w utrzymaniu w nich ciepła. Jeśli chodzi o profile, warto poszukać ich w niższej cenie, w czym pomaga dziś internet. Hurtownia e-Armet.pl stanowi jedno z lepszych źródeł profili aluminiowych i nie tylko. – Poza profilami oferujemy także wkręty do płyt GK – wszystko, co potrzebne w kontekście wykonania sufitu podwieszanego czy ścianek działowych – mówi pan Przemysław, specjalista ds. produktów.

Nie tylko gips i karton

Ostatnio na popularności zyskują materiały o typowo ekologicznym charakterze. Stąd jako alternatywa dla płyt gipsowo-kartonowych zaczynają się wyróżniać płyty gipsowo-włókninowe. Stosuje się w nich włókna celulozowe, dzięki czemu są z jednej strony sztywniejsze, a z drugiej przyjazne środowisku. Często bowiem do produkcji takich płyt wykorzystuje się surowce wtórne. Wracając do rozwiązań póki co standardowych dla systemów suchej zabudowy, nabywcy bez trudu znajdą także specjalne rodzaje płyt G-K – typowo przeciwpożarowe, akustyczne czy ołowiowe. Te ostatnie montuje się najczęściej w placówkach medycznych, w których efektywnie izolują emisję promieniowania rentgenowskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here