Jeszcze do niedawna wizyta u psychiatry dla wielu osób oznaczała napiętnowanie i pewne wykluczenie społeczne. Z tego powodu osoby potrzebujące niejednokrotnie rezygnowały z takiej pomocy. Na szczęście choroby psychiczne, zaburzenia zachowania i nastroju powoli przestają być już tematem tabu i coraz więcej osób decyduje się na omówienie swoich problemów ze specjalistą. Zobaczmy zatem, kiedy warto poszukać pomocy psychiatrycznej i czego można od niej oczekiwać.
Holistyczne podejście
Warto zacząć od tego, że psychiatria to wyjątkowo skomplikowana dziedzina, która często wiąże się z innymi. Z tego powodu rozpatrywanie emocjonalnych i psychicznych problemów pacjenta powinno być oparte na holistycznym podejściu, w którym uwzględniane są różne aspekty jego życia, wpływające na jego stan emocjonalny i umysłowy. Psychiatra ocenia funkcjonowanie psychiczne pacjenta, biorąc pod uwagę również jego sytuację życiową i stan zdrowia somatycznego.
Psychiatra musi brać pod uwagę wiele szczegółów z dotychczasowego życia swojego pacjenta. W pierwszej kolejności musi wziąć pod uwagę jego zdrowie fizyczne, ponieważ zaburzenia w tym względzie mogą bardzo mocno rzutować na stan psychiczny. Dodatkowo, ważne są takie czynniki jak aktualna i przeszła sytuacja życiowa, doświadczenia i traumatyczne przeżycia, a także stosowane używki.
Każdy z wyżej wymienionych czynników, a także wiele innych, może wpłynąć na stan pacjenta i mieć znaczenie w kontekście ostatecznej diagnozy. Są to też czynniki uwzględniane przy dobieraniu leków i planowaniu całej ścieżki leczenia.
Jakimi chorobami i problemami zajmuje się psychiatra?
Psychiatrzy zajmują się wieloma różnymi problemami natury psychicznej. Wśród listy trudności, jakimi się zajmują, znajdują się między innymi zaburzania psychotyczne (takie jak schizofrenia), zaburzenia osobowości (na przykład borderline) i zaburzenia afektywne (znajduje się wśród nich choroba afektywna dwubiegunowa). Lekarze psychiatrzy pomagają także pacjentom cierpiącym na depresję, nerwicę i zaburzenia lękowe. Mogą również wspierać osoby, które znajdują się w spektrum autyzmu. Psychiatrzy pomagają też osobom, którzy doświadczają zaburzeń odżywiania się, występujących obecnie u wielu osób. Mogą to być między innymi anoreksja i bulimia, ale także kompulsywne objadanie się oraz inne zaburzenia związane z jedzeniem.
Psychiatrzy pomagają również osobom z zaburzeniami snu i pamięci, a także uczestniczą w leczeniu wielu chorób psychosomatycznych, czyli dających objawy ze strony ciała, ale mające swoje źródło w psychice.
Psychiatra udzieli pomocy nie tylko podczas choroby
Orzeczenia od lekarza psychiatry są niezbędne w celu uzyskania zgody lekarza innej specjalizacji na wykonanie niektórych operacji, w tym cesarskiego cięcia i operacji plastycznych. Konsultację z psychiatrą muszą odbyć też osoby, które chcą starać się o adopcję dziecka.
W przypadku wielu osób psychiatra zaleca leczenie farmakologiczne, jednak istnieje też szereg przypadłości, w których nie jest ono konieczne. Psychiatra jest często jedną z pierwszych osób, które mogą udzielić Pacjentowi/ce wsparcia psychologicznego albo skierować do psychologa czy terapeuty, który zajmie się psychologicznymi aspektami funkcjonowania Pacjenta.