PIT-28 - kto musi go złożyć i na jakich zasadach

Deklaracje podatkowe są rozliczane w różny sposób i w różnych terminach, zależnie od ich numeru oraz przepisów, jakie się z nimi wiążą. Jak poradzić sobie z PIT-28? Kto musi go złożyć i do kiedy?

  1. Czym jest PIT-28?
  2. Kto musi złożyć PIT-28?
  3. Jak najprościej rozliczyć się z PIT-28?
  4. Na co zwrócić uwagę przy rozliczeniach podatkowych?

Czym jest PIT-28?

W naszym systemie podatkowym istnieje wiele różnych rodzajów deklaracji, które są przeznaczone dla osób uzyskujących dochody na rozmaite sposoby. W przypadku PIT-28 mówimy o wszystkich, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym przy pomocy ryczałtu, czyli na podstawie jednej ustalonej stawki podatku, bez rozliczania poszczególnych transakcji. Zasady działania ryczałtu znajdziemy w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Aby poprawnie rozliczyć się z fiskusem, prawidłowo wypełnioną deklarację PIT-28 musimy złożyć do końca lutego roku następującego po tym, który uwzględniliśmy w dokumencie. Przykładowo, jeżeli chcemy rozliczyć się za obecny 2022 rok, nasz PIT-28 musimy złożyć do końca lutego 2023. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.iwop.pl/serwis-podatkowy/pit-28/.

Kto musi złożyć PIT-28?

Czym jest PIT-28

Obecnie istnieją dwie grupy podatników, które mogą rozliczać się za pomocą PIT-28 2022. Zaliczamy do nich kolejno:

  • osoby prowadzące działalność gospodarczą na własne nazwisko, która rozliczana jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, za wyjątkiem wspólników spółek jawnej i cywilnej;
  • osoby prowadzące najem, podnajem, dzierżawę lub poddzierżawę, które są opodatkowane ryczałtowo.

W sytuacji, gdy małżeństwo wynajmuje mieszkanie lub inny lokal, oboje małżonkowie muszą rozliczyć ryczałt osobno, pomimo wspólnej własności na nieruchomości. Dodatkowo podczas rozliczenia podatku możemy skorzystać z dostępnych ulg, jeżeli jesteśmy w stanie wykazać, że nam one przysługują. Do najczęściej wykorzystywanych ulg zaliczymy tę na internet, rehabilitacyjną czy też termomodernizacyjną.

Jak najprościej rozliczyć się z PIT-28?

Najprostszym sposobem na PIT-28 2022 jest rozliczenie i wysłanie go przez internet. Unikamy wtedy konieczności stania w kolejkach, czy to w urzędzie czy na poczcie, a także nie musimy pamiętać o trzymaniu potwierdzenia nadania listu przez kolejne kilka lat. Elektroniczna komunikacja z Urzędem Skarbowym jest szybka i prosta, a przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania także samo wypełnienie deklaracji nie będzie stanowiło dla nas większego problemu. Inną opcją jest także skorzystanie z usług profesjonalnego księgowego, co może być wskazane w sytuacji, gdy mamy wiele różnych dochodów z różnych źródeł do opodatkowania i nie do końca wiemy, jak poprawnie to zrobić.

Jak rozliczyć się z PIT-28

Na co zwrócić uwagę przy rozliczeniach podatkowych?

Wybierając elektroniczną formę rozliczenia musimy zadbać o dwie rzeczy: poprawne wypełnienie deklaracji oraz zachowanie potwierdzenia jej odebrania przez urząd. W pierwszym wypadku możemy skorzystać z dedykowanego programu do wypełniania deklaracji. Plusem takiego rozwiązania są aktualne formularze i dostosowanie ich do obecnie obowiązujących przepisów, a także prosta obsługa i mniejsze ryzyko wysłania dokumentu z błędem. Drugą kwestię powinien rozwiązać za nas sam fiskus – po przesłaniu e-deklaracji otrzymamy plik UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru. Jest on odpowiednikiem potwierdzenia wysłania listu na poczcie i informuje nas, że urząd poprawnie odebrał nasz plik. W razie potrzeby UPO stanowi dla nas dowód potwierdzający, że dokonaliśmy obowiązku podatkowego w terminie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here