Lato trwa w najlepsze, ale zanim się obejrzysz znów będziesz musiał odśnieżać swój podjazd. Dlatego teraz, gdy zima jest tuż za rogiem, czas przygotować się na diametralną zmianę pogody. Prawdopodobnie podjąłeś już pewne kroki, aby jak najlepiej przyszykować swój dom na okres zimowy, ale czy pamiętałeś, aby uwzględnić garaż drewniany w swoich planach na zimową gotowość?
Garaże drewniane przybudowane do domu mogą być źródłem znacznych strat energii, jeśli wpuszczają zimne powietrze z zewnątrz. Dlatego tak ważne jest, aby Twój garaż z drewna był odporny na warunki atmosferyczne, zwłaszcza jeśli to pomieszczenie funkcjonuje dodatkowo jako składzik, warsztat lub inna przestrzeń o stałym użytkowaniu. W przeciwnym razie całe to zimne powietrze w końcu dostanie się do Twojego domu, podnosząc koszty za prąd. Nawet jeśli Twój garaż drewniany służy tylko do przechowywania w nim samochodu, to i tak nie należy zapominać o odpowiednich przygotowaniach na zimę. Na szczęście istnieje kilka łatwych kroków, które możesz podjąć, aby zwiększyć wydajność energetyczną i zmniejszyć koszty ogrzewania podczas mroźnych zimowych miesięcy.
Krok 1: Termoizolacja drzwi garażowych
Chociaż nowoczesny garaż drewniany posiada drzwi z solidnego drewna, to tak czy inaczej nie należy zapominać o ich dobrej izolacji. Jednym z najlepszych sposobów na znaczną poprawę klimatu garażu jest właśnie ocieplenie drzwi, ponieważ jest to główne źródło strat ciepła w czasie zimy. Jednopanelowe, nieocieplone drzwi wykonane z niskiej jakości drewna znacząco przyczyniają się do obniżenia efektywności energetycznej pomieszczenia. Z przeprowadzonych badań wynika, że przy temperaturze -6°C ocieplone drzwi garażowe utrzymałyby wewnątrz budynku temperaturę o 12°C wyższą niż nieizolowane drzwi. Przy zimnej pogodzie, ta różnica w temperaturach może z łatwością określić, czy Twój pojazd uruchomi się rano, czy też nie. Warto jest dodać, że izolacja bramy garażowej jest zaskakująco łatwa. W rzeczywistości, można kupić zestawy do izolacji drzwi, które zawierają wstępnie przycięte kawałki sztywnej pianki izolacyjnej i kleju. Wystarczy znać markę i model swojej bramy garażowej. Jeśli, jednak Twoja brama garażowa jest stara lub nie jest już w dobrym stanie, możesz zdecydować się na wymianę obecnej bramy na nowy, ocieplony model. Wymiana bramy garażowej w konstrukcji jaką jest garaż drewniany jest jedną z najlepszych inwestycji w modernizację domu, jaką możesz wykonać.
Krok 2: Uszczelnianie drewnianej elewacji garażu
Użycie uszczelniacza to podstawowy krok do wykonania przed nadejściem zimy, ponieważ wypełnia niedoskonałości powierzchni, zatrzymując przedostawanie się do garażu drewnianego zarówno zimnego powietrza, jak i wilgoci. Podczas wykonywania tego zadania, będziesz chciał zastosować uszczelniacz na obwodzie drzwi garażowych, jak również na obwodzie okien. Najpierw należy usunąć stare uszczelnienie, nacinając je nożem. Potem, zagruntuj obszar, który będziesz uszczelniać – jest to ważne, ponieważ podkład zapewni dobrą przyczepność dla uszczelniacza. Kolejny krok to zmierzenie wielkość luk, które będziesz wypełniać, ponieważ to określi, co zrobisz dalej. Jeśli szpary i szczeliny w drewnianej strukturze garażu mają 2/4 cm głębokości lub 4/8 cm szerokości (lub więcej), najpierw użyj pręta uszczelniającego (znanego również jako lina wypełniająca do uszczelniania wstępnego). Te piankowe pręty są wodoodporne i łatwo mieszczą się w szczelinach, co oznacza, że poświęcisz mniej czasu i pieniędzy na uszczelnianie. Wybierając pręt podkładowy pamiętaj, aby wybrać rozmiar co najmniej dwa razy szerszy niż szczelina. Jeśli będziesz uszczelniać mniejsze, płytsze szczeliny, możesz po prostu użyć izolującego uszczelniacza piankowego. Po wypełnieniu luk za pomocą prętów podkładowych lub uszczelniacza piankowego możesz przejść do faktycznego uszczelniania luk. Upewnij się, że wybrałeś produkt przeznaczony do użytku na zewnątrz, czyli tradycyjne uszczelnienie silikonowe, akrylowe lub poliuretanowe.
Krok 3: Nakładanie wodoodpornego środka na podłogę
Zimowa plucha daje nam wszystkim bardzo w kość. Dlatego, w dużej szczególności trzeba chronić przed nią te niezwykłe konstrukcje, jakimi są garaże drewniane, aby były w pełni funkcjonalne. Zimą prawdopodobnie znajdziesz dużo błota, śniegu i soli przylegających do podwozia pojazdu. Kiedy zostawiasz samochód w garażu drewnianym, zostawiasz za sobą cały ten bałagan, który ostatecznie wyląduje na podłodze. Jeśli nie jest ona wodoodporna, może to stać się problematyczne, ponieważ wilgoć i chemikalia przedostają się do betonowej podłogi. Możesz stworzyć wodoodporne uszczelnienie na posadzce garażu drewnianego za pomocą środka do betonu krystalicznego, żywicy epoksydowej lub farby wodoodpornej. Zaletą betonu krystalicznego jest trwałość i brak konieczności ponownego nakładania. Kryształy rosną wraz z betonem, chroniąc go przed natrętnymi cieczami, a w razie potrzeby możesz nałożyć świeżą warstwę. Z drugiej strony, zarówno wodoodporna farba, jak i żywica epoksydowa są łatwiejsze w użyciu i mogą być nakładane bezpośrednio na podłogę. Te metody wymagają jednak kilku dni na wyschnięcie, co oznacza, że należy to zrobić dużo wcześniej przed nadejściem zimowych miesięcy.
Krok 4: Czyszczenie i sprzątanie garażu
Aby Twój garaż drewniany był w pełni gotowy na nadejście zimy należy pamiętać o jego dokładnym wyczyszczeniu i wysprzątaniu. Jeśli chodzi o czyszczenie garażu z drewna, to w dużej mierze należy oczyścić nie tylko wnętrze, ale również jego drewnianą elewację. Zima to nie najlepszy czas na mycie czegokolwiek na zewnątrz, dlatego zanim zrobi się chłodno, wyczyść drewnianą strukturę garażu przy użyciu mydła z wodą i gąbki lub szczotki o miękkim włosiu. Delikatnymi ruchami kieruj się w górę i w dół tak, aby nie powstały nieestetyczne zacieki. Następnie należy zmyć całość wodą. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa na nałożenie nowej warstwy środka ochronnego do drewna. Pamiętaj również, aby przed zimą wysprzątać cały bałagan znajdujący się w środku garażu. Aby to zrobić, należy pozbyć się wszystkich nieużywanych lub zniszczonych przedmiotów. Dzięki temu, podczas zimowych miesięcy nie będzie gromadził się aż tak duży kurz i brud. Wystarczy Ci standardowe wyposażenie do sprzątania, jakiego używasz w domu (na przykład zmiotka i ścierka), aby dokładnie wszystko wyczyścić.
Postępując zgodnie z tymi wskazówkami krok po kroku, przekonasz się, że podczas niesfornej zimowej pogody Twój garaż drewniany będzie nieco cieplejszy niż temperatura otoczenia. Pozwoli to ochronić wszelkie przedmioty, które możesz przechowywać w garażu, ponieważ wiele narzędzi, mebli czy też pojazdów nie radzi sobie z bardzo niskimi temperaturami. Jeśli garaż drewniany będzie odpowiednio zabezpieczony przed zimą, to będziesz mógł cieszyć się jego funkcjonalnością przed wiele lat. Ponadto, pamiętaj również, że jeśli garaż jest dołączony do domu, zabezpieczenie go przed zimnem może mieć znaczący wpływ na komfort wnętrza Twojego domu. Wystarczy trochę pracy, wysiłku i dobrego nastawienia, a Twój garaż drewniany będzie gotowy na zimę.