meble łazienkowe, zakupy
fot. pixabay.com

Meble łazienkowe zdecydowanie się różnią od tych, które są w naszych pokojach. Muszą być przede wszystkim bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Aby dokonać dobrego zakupu, należy kierować się głównie ich funkcjonalnością.

Przy projektowaniu łazienki, meble stanowią nierozłączny element. Sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne oraz nabiera klasy. W tym przypadku to właśnie my decydujemy jaki charakter nabierze nasza łazienka. Jednak poza wyglądem warto zwrócić uwagę m.in. na to z jakiego materiału są wykonane.

Tworzywo mebli łazienkowych

Łazienka to miejsce, w którym jest bardzo dużo wilgoci niekorzystnie wpływającej na meble, dlatego też powinny być one odporne zarówno na nią, jak i na samą wodę. Wysoka jakość i trwałość mebli to podstawa.

Większość mebli wykonanych jest z płyt MDF, które same w sobie nie należą do trwałych. Jednak odpowiednie zabezpieczenie i grubość sprawia, że posłużą nam przez wiele lat. Wyróżnia się meble laminowane, fornirowane, akrylowe oraz foliowane. Oznacza to, że poprzez taką obróbkę, ich zewnętrzna strona stanowi ochronę przed wodą, zmienną temperaturą oraz uszkodzeniami. Dzięki temu dodatkowo mogą przypominać drewno, mieć jednolity połysk, czy też posiadać wybrany wariant strukturalny. Poleca się płyty HPL, które znakomicie sprawdzają się w wilgotnych pomieszczeniach. Są bardzo wysokiej jakości, co pozwala na długą trwałość mebli łazienkowych.

Jeżeli chcemy zdecydować się na meble z naturalnego drewna, należy zwrócić uwagę na ich wykończenie. Główną rolę odgrywa dobra impregnacja. Front mebli powinien być odpowiednio zabezpieczony na czynniki, takie jak woda i wilgoć. Polecanym gatunkiem drzew do produkcji wyposażenia są m.in.: dąb, modrzew, buk oraz jesion. Takie wyposażenie łazienki doda jej naturalnego, ciepłego uroku i elegancji. Jednak trzeba wiedzieć, że meble wykonane z drewna należą do dość drogich.

meble łazienkowe, zakupy
fot. pixabay.com

Na rynku można spotkać drewniane meble połączone z metalowymi elementami. Jest to świetna kompozycja dająca mocny charakter łazience. Warto pamiętać, że taki materiał jest szczególnie narażony, dlatego metal powinien być pokryty zabezpieczającą farbą, zapobiegającą pojawieniu się rdzy.

Meble podwieszane czy stojące?

Możemy mieć wybór pomiędzy dwoma rodzajami szafek: wiszącymi oraz stojącymi. Najchętniej wybieraną opcją jest ta pierwsza. Podwieszane meble są bardziej eleganckie i nowoczesne. W szczególności gdy posiadamy małą łazienkę sprawią, że wizualnie powiększy się jej przestrzeń. Kolejną zaletą jest ich praktyczność. Ułatwiają zachowanie czystości, zapewniając większą swobodę w myciu całej podłogi.

Aranżacja łazienki

Aby nasza łazienka była funkcjonalna, przed zakupem mebli warto zastanowić się na jakie rozmieszczenie powierzchni możemy sobie pozwolić. Najczęściej kupowane są szafki, które umieszcza się pod zlewem. W ten sposób zakrywane są wszelkie rury odpływowe. Decydując się na nią warto wziąć pod uwagę jej pojemność. Dobrze, aby miała głębokie i szerokie szuflady, które pomieszczą wszystkie nasze drobiazgi. Chowając przybory toaletowe, sprawimy że łazienka stanie się przejrzysta, a zarazem elegancka.

Dobrze jest też zakupić tzw. słupek, który słynie z wąskich wymiarów. Świetnie wpasuje się między meble i pozwoli nam na wykorzystanie znajdujących się w nim niezbędnych półek. Warto, aby były wykonane z trwałego materiału, dzięki czemu zapobiegniemy zbyt szybkiemu zniszczeniu. W sklepach zazwyczaj sprzedawane są zestawy mebli wraz z sanitariatami, dzięki czemu za jednym razem możemy dobrać idealny duet dla naszej łazienki.

meble łazienkowe, zakupy
fot. pixabay.com

Idealnym rozwiązaniem w przypadku małych pomieszczeń są szafki lustrzane. Jak widomo, lustro to ważny element znajdujący się w każdej łazience. Połączenie go wraz z dodatkowymi półeczkami sprawi, że zyskamy kolejne miejsce na ważne przedmioty, takie jak kosmetyki czy leki.

Aby odpowiednio wyposażyć łazienkę, warto zadbać o jej funkcjonalność i przestrzenność. Meble nie powinny zakłócać nam swobodnego przemieszczania się, dlatego przy zakupie należy zwracać uwagę na ich wymiary. Ergonomia to najważniejszy element, który powinien być przestrzegany. Wybierając dekorację nie należy poświęcać uwagi na aktualne trendy, lecz na własne upodobania. W ten sposób stworzymy wnętrze, które będzie naszą oazą.

Czytaj również: meble dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here