meble dla dzieci, zakupy
fot. pixabay.com

Zakup mebli potrafi przyprawić o zawrót głowy. Chcąc wybrać najlepsze i najbezpieczniejsze dla naszego dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. W sklepach dostępnych jest mnóstwo modeli szaf, komód, półek czy łóżeczek. Czym zatem należy się kierować przy zakupie?

Tworzywo mebli

Warto zwrócić uwagę z jakiego materiału stworzone są meble. Tworzywo i farba, która została w nich użyta powinna spełniać wszelkie wymagane normy. Nie należy wybierać tych, które są z delikatnych i łatwych do uszkodzenia płyt, gdyż nie posłużą nam na wiele lat. Powinny mieć zatem stabilną, mocną konstrukcję i być łatwe w obsłudze. Oznacza to, że muszą odpowiednio stać na podłodze i mieć możliwość przykręcenia do ściany, tak aby nie stwarzały zagrożenia przewróceniem.

Bezpieczeństwo dziecka

Aby zapewnić bezpieczeństwo dziecku, należy przy wybieraniu mebli sprawdzić, czy posiadają zabezpieczone krawędzie. Zaokrąglone narożniki oraz łagodny blat (nie może mieć ostrych krawędzi) złagodzą ewentualne skutki uderzenia. Dobrze by meble były niższe niż klasyczne, aby dziecko miało pełną swobodę ruchów i nie musiało wchodzić na żadne podwyższenia.

meble dla dzieci, zakupy
fot. pixabay.com

Design na wiele lat

Jeżeli chcemy dokonać zakupu, który posłuży nam na parę lat, należy wybrać odpowiednie meble. Warto sięgnąć po meble wielofunkcyjne, które można modyfikować. Przykładowo na rynku dostępne są łóżeczka dla niemowlaków, z których można wyjąć szczebelki. W ten sposób szybko przemieni się w tapczan dla dziecka. Dobrą opcją jest też zakup komody z przewijakiem. Łatwy demontaż pozwoli na dalsze jej użytkowanie przez długie lata. Podobnie funkcjonują krzesła i stoliki, których wysokość można regulować odpowiednio do wzrostu dziecka.

Głębokie szuflady, pojemne półki, wbudowane kontenery w szafie to elementy, na które trzeba zwrócić uwagę. Jak wiadomo im więcej miejsca do przechowywania tym lepiej, dlatego dobrze jest wybrać meble bogate w wszelkiego rodzaju schowki.

Kupując meble dla dziecka, warto postawić na neutralne kolory. Czysta biel, odcienie brązu, czy szarości to zdecydowanie dobry wybór, który szybko się nie znudzi i nie stanie zbyt „dziecinny”. W prosty sposób będzie można zmienić pokój niemowlęcy w pokój małego ucznia. Dzięki temu nie będziemy musieli decydować się na kolejny zakup.

Jak wyposażyć pokój dziecka?

Obecnie na rynku dostępne są meble, które nadają się zarówno do pokoju chłopca jak i dziewczynki. Podstawowym elementem, który powinien się w nim znaleźć jest łóżko. Istotne jest, aby posiadało ergonomiczny materac dostosowany do indywidualnych potrzeb. Warto kupić łóżko wielofunkcyjne, które można powiększać, gdy dziecko urośnie. Jeżeli szukamy mebli dla rodzeństwa dzielącego razem pokój, dobrą opcją jest łóżko piętrowe. Jest to także świetny pomysł, aby zwolnić przestrzeń i w jego dolną część schować biurko. Dzięki temu zaoszczędzimy więcej miejsca, które można odpowiednio wykorzystać.

Przy zakupie szafy należy kierować się pojemnością. Dobrze jest, aby zawierała komórkę na półki oraz drążki, na których ubrania będą mogły swobodnie wisieć. Tak samo jest w przypadku komody, która powinna mieć szerokie półki oraz głębokie szuflady do przechowywania różnych rzeczy.

zakupy, meble dla dzieci
fot. pixabay.com

Dla dziecka ważne jest również biurko wraz z krzesłem, przy którym będzie mogło zdobywać wiedzę oraz rozwijać swoją kreatywność. Biurko powinno mieć duży, przestrzenny blat sprzyjający pracy przy nim, jednocześnie pozwalając na pomieszczenie wszelkich drobiazgów. Przy wyborze krzesła należy stawiać na wygodę, musi zawierać wyprofilowane oparcie oraz podłokietniki. Pamiętajmy, że oba powinny być dostosowane do wzrostu i potrzeb zdrowotnych, dlatego dobrze, aby miały opcję regulowania wysokości. Dzięki temu zadbamy o prawidłową postawę ciała naszych pociech. Dodatkowo sprawimy, że takie meble posłużą nam przez dłuższy czas.

By pomieszczenie było funkcjonalne, wypadałoby wyposażyć je w różnego rodzaju wiszące półki lub regały. Z pewnością pomoże to w utrzymaniu porządku i ładu. Ułatwią one przechowywanie drobiazgów, zabawek, książek i innych przedmiotów. Najważniejsze, aby wszystkie meble były zgodne z ergonomią i bezpieczeństwem, a przede wszystkim sprawiły, że pokój stanie się przytulnym miejscem.

Czytaj również: meble łazienkowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here