moda

Moda często mylona jest ze stylem, lecz styl nie ma nic wspólnego z modą. Styl jest sposobem ubierania się charakterystycznym dla jednostki. Często ludzie mawiają, że ktoś ma taki, a nie nie inny styl ubierania się, który zależny jest od upodobań jednostki. Jest indywidualny i nie podlega krytyce, gdyż ludzkie gusta i upodobania są różne. Jest ich tyle co osób na świecie. Styl jest czymś trwałym i niezmiennym. Natomiast moda damska i męska nieustannie się zmienia. Przychodzi i odchodzi, by po krótszym lub dłuższym czasie znowu powrócić.

Modna męska odzież zmienia się wolniej, lecz modna damska odzież zmienia się bardzo szybko. Moda trwa czasem tylko jeden sezon i odchodzi. Aby podążać za modą trzeba mieć środki finansowe, gdyż moda jest droga. W modnych ubraniach liczy się nie tylko materiał, z którego powstaje garderoba, lecz również krój. I przede wszystkim to, że istnieje taki a nie iny trend zapoczątkowany przez znanego projektanta mody. Ubrania z najnowszych kolekcji zazwyczaj najpierw zauważalne są u gwiazd filmowych i gwiazd estrady oraz u osób znanych i zamożnych, za którymi podążają osoby pragnące uchodzić w swoim środowisku za modnie ubrane.

Biorąc pod uwagę historię można zauważyć, że moda damska i męska była zawsze charakterystyczna dla danej epoki. Była ona podtekstem komunikacyjnym i przejawem ekspresji danej grupy osób oraz oczywiście była charakterystycznym do czasu, w którym istniała.

Wiele osób dawniej i także dziś uważa, że modna damska odzież i modna męska odzież pozwoli na integrację jednostki z daną grupą. Zdaniem niektórych osób modna odzież damska i odzież męska zwiększa status społeczny i sprawia, że człowiek jest zauważany i inaczej spostrzegany, gdyż jest na czasie, bo jego ubrania są hitem w obecnej modzie. Lecz czy na pewno tak jest? Tu można polemizować. Wszak najważniejsze jest to, jakim jest kto człowiekiem? Jakie ma wartości wewnętrzne i kulturę osobistą oraz wartość intelektualną?

Dziś bardzo często moda jest wprost narzucana mniejszym i większym społecznościom. Gdyż niemodnie ubrany pracownik wśród współpracowników podążających za modą uchodzi za gorszego, uboższego, a nawet dziwnego i izolowanego od reszty załogi. Podobnie i nawet jeszcze bardziej agresywnie dzieje się wśród młodzieży uczącej się, gdzie koleżanka ubrana niemodnie staje się przedmiotem kpin i pośmiewiskiem wśród uczennic modnie ubranych. Wśród młodzieży takie incydenty często się zdarzają i przede wszystkim wśród żeńskiej jej części, gdyż męska część jest bardziej tolerancyjna jeżeli chodzi o ubiór i mniej zwraca na niego uwagę.

Ogólnie ubiór pełni przede wszystkim funkcję użyteczną. Ma okrywać nagie ciało, jak i chronić go przed zimnem. Lecz dziś od ubioru wymaga się jeszcze wielu innych funkcji, jak przyciąganie uwagi, czy pokazanie statusu społecznego. Ogólnie ludzie pragną ubierać się modnie z wielu powodów. Wielu pragnie iść z duchem czasu i zawsze trzymać rękę na pulsie śledząc trendy w modzie. Dużo osób ubiera się modnie, aby zwrócić uwagę innych na siebie i nie tylko płci przeciwnej, lecz również koleżanek. Niektóre osoby dzięki modnej odzieży czują się atrakcyjniejsze i pewniejsze siebie. Modną odzieżą podnoszą własne poczucie wartości i dodają sobie odwagi. Modna odzież może być również wyrażaniem swoich poglądów i przekonań, choć za takie wyrażanie siebie na ogół odpowiedzialny jest styl.

Przemysł odzieżowy zawsze był potężnym działem gospodarki a dziś rozwija się jeszcze prężniej niż w przeszłości. I miedzy innymi dzięki wciąż zmieniającej się modzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here