Samodzielne urządzenie domu lub mieszkania jest niemałym wyzwaniem. Wymaga nie tylko zmysłu przestrzennego, odpowiedniego gustu, ale również dużej wiedzy na temat aktualnych trendów i dostępnych rozwiązań. Jednym z interesujących pomysłów na aranżację wnętrza są natomiast płytki dekoracyjne. Gdzie sprawdzą się najlepiej? Jakie modele ożywią wnętrze? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Płytki dekoracyjne – z jakiego materiału?
Zanim zaczniemy wybierać wzór płytek, warto zastanowić się nad materiałem, z którego powinny zostać wykonane. Płytki dekoracyjne można kłaść zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Te pierwsze powinny być bardziej odporne na zniszczenia, zarysowania oraz nacisk. Będą bowiem zdecydowanie bardziej eksploatowane przez użytkowników. Na rynku dostępne są płytki dekoracyjne, wykonywane z różnych materiałów. Popularne są chociażby płytki gipsowe. Świetnie wyglądają na ścianie, imitując naturalną cegłę. Dodatkowo łatwo się je kładzie – są bowiem lekkie i nie wymagają fugi. Inną możliwością jest kamień dekoracyjny. Marmur lub piaskowiec świetnie sprawdza się w eleganckich i wysublimowanych wnętrzach. Oczywiście oryginalny kamień jest dość drogi. Świetną imitację stanowią natomiast płytki gresowe. Gres kładzie się nieco trudniej niż płytki gipsowe. To jednak bardzo wytrzymały i mocny materiał, który może naśladować naturalną cegłę, marmur, a nawet drewno.
Płytki dekoracyjne – w jakim kształcie?
Płytki dekoracyjne mogą występować w rozmaitych kształtach. np. https://www.carrea.pl/sklep/salon/plytki/dekoracyjne. W sklepach znajdziemy te tradycyjne, czyli kwadratowe lub prostokątne, ale również te trójkątne, pięciokątne, w kształcie rombu i tak dalej. Prawdziwym hitem 2020 roku okazały się płytki heksagonalne. Znajdziemy je dzisiaj w wielu łazienkach, kuchniach, salonach i przedpokojach. W każdym wnętrzu wyglądają zachwycająco. Mimo iż jest to trend 2020 roku, w 2021 roku również będą królowały w aranżacji wnętrz. Co ciekawe, płytki heksagonalne doskonale wyglądają w łączeniu z panelami i innym rodzajem podłogi. Dzięki swojemu oryginalnemu kształtowi umożliwiają płynne przejście z jednej strefy do drugiej, tworząc oryginalne, a nie kanciaste wykończenie. W ten sposób można zatem połączyć przestrzeń salonu i kuchni albo innych pomieszczeń, które w zasadzie pełnią zupełnie inne funkcje, a jednak nie są oddzielone od siebie ścianami i drzwiami.
Płytki dekoracyjne na całej ścianie?
Płytki dekoracyjne świetnie prezentują się na podłodze i ścianie. Najczęściej urządzając dane wnętrze łączymy je z innymi materiałami. W łazience zatem używamy na przykład trzech rodzajów płytek. Pierwszy zdobi podłogi, drugi jedną ścianę, a trzeci pozostałe trzy. W ten sposób można optycznie wydłużyć lub poszerzyć pomieszczenie, a także wyróżnić w nim poszczególne strefy. Podobnie jest w innych przestrzeniach. Płytki dekoracyjne w salonie najczęściej kładzione są na ścianie, na której montujemy telewizor. Dzięki temu ta ściana staje się w pewnym sensie centralnym punktem wnętrza. Znakomicie wygląda w cegle albo z motywem drewnianym. Płytki dekoracyjne to doskonały element aranżacyjny, który ożywi każde wnętrze.