Książki sensacyjne

Polacy kochają thrillery. To nie ulega wątpliwości. Powieści z tego gatunku notują najlepszą sprzedaż na rynku czytelniczym. Mają swoje stałe, wierne grono fanów. W czym tkwi ich sukces? Które książki sensacyjne są godne polecenia? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym charakteryzują się książki sensacyjne?

Thrillery, bo tak nazywane są książki sensacyjne, mają jedno podstawowe zadanie – wywołać u czytelnika dreszcz emocji. Nazwa tego gatunku pochodzi zresztą od angielskiego słowa „thrill”, czyli właśnie „dreszczyk”. Ten rodzaj literatury wykorzystuje takie mechanizmy jak napięcie, niepewność oraz tajemniczość. Nie brakuje w nich elementów grozy, ale nie takich, jakie znamy z horrorów, a raczej w nieco lżejszym wydaniu. Czytając książki sensacyjne każdy może natomiast poczuć się jak detektyw. Po nitce do kłębka wraz z głównymi bohaterami można odkryć niejedną tajemnicę. Zagadka bowiem jest nieodłącznym elementem tego gatunku. W ostatnich latach thrillery przeżywają prawdziwy rozkwit. Kolejne listy bestsellerów są zdominowane przez książki sensacyjne.

Jakie książki sensacyjne można znaleźć w księgarniach?

Oczywiście książki sensacyjne mają też swoje podgatunki. Najczęściej można spotkać thrillery kryminalne, które opierają się na tropieniu bezwzględnych, seryjnych morderców. Klienci księgarni internetowej https://matfel.pl/pol_m_Ksiazki_Sensacja-2229.html chętnie sięgają też po thrillery psychologiczne, które wręcz wnikają w umysły głównych bohaterów, wnikliwie analizując wszystkie ich przestrzenie. Szczególnie w ostatnim czasie popularność zyskują także medyczne książki sensacyjne. Ich akcja toczy się wtedy w środowisku medycznym, a różnorodne zagadnienia natury medycznej są ich nieodłącznym elementem. Poza tym należy wyróżnić thrillery szpiegowskie, erotyczne, a nawet komediowe.

Kto tworzy dzisiaj książki sensacyjne?

Najbardziej znanym na świecie twórcą książek sensacyjnych jest niewątpliwie Harlan Coben. To prawdziwy król thrilleru. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt książek, z których większość odwiedziła światowe listy bestsellerów. W gronie popularnych, zagranicznych twórców znajduje się też B.A. Paris, Jenny Blackhurst, Dan Brown, Paula Hawkins oraz Stieg Larsson. Wśród polskich twórców thrillerów należy wyróżnić natomiast przede wszystkim Remigiusza Mroza. To prawdopodobnie najlepiej zarabiający dzisiaj polski pisarz. W 2016 roku został laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru. Stworzył słynne serie książek – z Joanną Chyłką, z komisarzem Forstem, z Sewerynem Zaorskim, a także trylogię Parabellum. Obecnie na liście bestsellerów jest natomiast jego najnowsza powieść – „Projekt Riese”. Poza tym książki sensacyjne tworzą tacy polscy pisarze, jak Katarzyna Bonda, Max Czornyj, Wojciech Chmielarz oraz Zygmunt Miłoszewski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here