Istnieją różne sposoby ogrzewania domu, jednak wszystkie łączy w ostatnim czasie wysoka cena. Po obserwowanym boomie na ogrzewanie gazowe bardzo szybko okazało się, że to rozwiązanie nie jest tak korzystne i opłacalne, jak się wydawało na początku. Nie dość, że wymaga dużej inwestycji na wejściu, to dodatkowo ceny surowca do ogrzewania są bardzo niestabilne i podlegają m.in. uwarunkowaniom związanym z polityką surowcową. Dobry ekogroszek może być atrakcyjną alternatywą dla ogrzewania gazowego, czy tradycyjnego już węglowego.
Ekologiczne podejście
Przestawienie się na ogrzewanie dobrym ekogroszkiem to pomysł dla tych, którzy nie chcą zatruwać środowiska węglem, a jednocześnie nie chcą inwestować kilkunastu tysięcy w wymianę źródła ogrzewania. Co prawda teoretycznie można na ten cel pozyskać dodatkowe środki z instytucji publicznych, jednak nie jest to takie proste. Co więcej, dobry ekogroszek nie podlega takim wahaniom cen, jak np. gaz, którego cena ostatnio bardzo się waha w wyniku m.in. napiętej sytuacji na granicy Rosja-Ukraina. Dobry ekogroszek zyskuje coraz szersze uznanie i coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie do opalania swoich prywatnych domów, ale także np. budynków publicznych, takich jak szkoły, czy szpitale. Ekogroszek jest ekologiczny, co potwierdzają wszystkie badania – wydziela mało spalin w czasie procesu spalania oraz cechuje się niską wilgotnością, przy jednoczesnej wysokiej kaloryczności.
Korzyść dla domowego budżetu
Jeżeli odpowiednie zaplanujemy zakupy w perspektywie roku, to wybór dobrego ekogroszku może być bardzo korzystnym dla domowego budżetu rozwiązaniem. Większość osób kupuje większe ilości dopiero na ostatnią chwilę – tzn. zazwyczaj w okresie jesiennym, kiedy robi się zimno i pojawiają się pierwsze temperatury minusowe. Czy to dobre rozwiązanie? Z punktu widzenia ekonomicznego – nie! Im wcześniej zaplanujemy zakup surowca, tym lepiej. Warto kupić większą ilość już w okresie wiosennym, czy letnim. Wtedy hurtownie i punkty sprzedaży opału oferują niższe ceny, bo mają mniejszy popyt. Można także zamówić taką usługę, w której dostawca będzie dostarczał nam kolejne partie ekogroszku – tym samym unikniemy konieczności samodzielnego przechowywania. Druga kluczowa kwestia w kontekście korzyści dla domowego budżetu to wydajność – im lepiej dostosujemy kocioł, w którym spalamy surowiec do jego specyfiki, tym więcej ciepła uzyskamy z jednej tony ekogroszku. Warto zadbać zatem o prawidłową konfigurację domowego sprzętu do ogrzewania domu.