Gniazda natynkowe i ich zastosowanie

0
694

Gniazda natynkowe są stosowane w wielu miejscach. Znajdują się zarówno w budynkach o zastosowaniu mieszkalnych, w budynkach przemysłowych, zakładach pracy, fabrykach oraz licznych innych. Ponieważ w wielu sytuacjach nie ma możliwości montażu zwykłego gniazdka podtynkowego, wówczas pojawia się potrzeba sięgnięcia po ich natynkowe odpowiedniki. Poniżej rozwijamy ten temat, podpowiadamy kiedy i dlaczego warto sięgać po ten typ gniazdek, jakie ich rodzaje znajdziesz w specjalistycznych sklepach oraz jakie są ich atuty oraz korzyści z wyboru gniazdek natynkowych? 

Gniazda natynkowe – a gniazda podtynkowe 

Podstawową różnicą, która dzieli dostępne gniazda na dwie główne kategorie, jest sposób ich montażu. Pod tym względem wyróżniamy gniazda natynkowe oraz gniazda podtynkowe. Oczywiście, te ostatnie są zdecydowanie częściej używane. Większość gniazdek, która znajduje się w Twoim domu lub mieszkaniu to z pewnością gniazda podtynkowe. Są to gniazda o stosunkowo niedużej puszce, wprowadzane w głąb ściany. Ich użytkowanie jest bardzo wygodne, a same gniazdka wystają zaledwie kilka centymetrów powyżej powierzchni ściany.

Dla odmiany, gniazda natynkowe mają większą puszkę montażową, a tym samym – ich montaż wymaga dostępu do większej przestrzeni. Mimo to, w wielu miejscach to właśnie kontakty natynkowe są najbardziej pożądanym rozwiązaniem. Dotyczy to szczególnie pomieszczeń, w których panują szczególnie trudne warunki. 

Zastosowanie i przeznaczenie gniazd natynkowych 

Gniazda natynkowe są stosowane między innymi w pomieszczeniach o charakterze przemysłowym, pracowniczym, produkcyjnym. Także wszędzie tam, gdzie panuje podwyższony poziom wilgoci lub pyłków zawieszonych w powietrzu, lub gdzie może dojść do zachlapania dużej ilości wody – stosuje się właśnie kontakty natynkowe. 

Ponadto, gniazdka natynkowe są stosowane z uwagi na możliwość ich stosunkowo szybkiego montażu oraz demontażu, gdy przestają być potrzebne. Pod tym względem, są o wiele korzystniejszym wyborem niż kontakty podtynkowe, które po wprowadzeniu w ścianę, pozostaję w niej na dobre. 

Kontakty natynkowe są także chętnie stosowane przez specjalistyczne grupy odbiorców. Wybierają je między innymi firmy budowlane, remontowe i konstrukcyjne. W ich codziennej pracy dostęp do kontaktu natynkowego może okazać się nieoceniony. Szczególnie,jeśli pojawia się potrzeba podpięcia maszyn zasilanych na prąd do sieci elektrycznej. Mówiąc wprost, gniazdka natynkowe pomagają w organizacji pracy na każdym placu budowy.

Montaż i specyfikacja gniazdek natynkowych 

Wbrew pozorom, montaż gniazdek natynkowych przebiega dość szybko i sprawnie. Wszystko zaczyna się od rozłożenia kontaktu natynkowego na części. Następnie, montuje się jego podstawę na powierzchni ściany i umieszcza we wnętrzu mostek. Następnie, wpina się przewody uziemiające, neutralny i fazowy. Należy przy tym uważać, by poszczególne przewody nie uległy zmieszaniu. 

Wybierając gniazdo natynkowe, warto zwrócić uwagę na jego parametr szczególności, określony poprzez współczynnik IP. Polecamy wybierać produkty szczelne na poziomie IP44, które nadają się do stosowania w większości pomieszczeń mieszkalnych. Do kuchni oraz łazienki, czyli pomieszczeń o podwyższonej wilgoci, polecamy wybierać kontakty o zwiększonym poziomie szczelności, który zagwarantuje ich całkowitą niewrażliwość na zawieszone w powietrzu cząsteczki wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here