Czytanie książek dzieciom pozytywnie wpływa na ich rozwój i ułatwia zasypianie. Wybór odpowiedniej lektury wbrew pozorom nie jest aż tak prosty i zależy przede wszystkim od wieku dziecka. Sprawdź, po jakie książki warto sięgać, by sprawić radość swoim pociechom.
Książki dla dzieci w wieku około trzech lat różnią się znacząco treścią od tych przeznaczonych dla nieco starszych pociech. Ważny jest zatem ich odpowiedni dobór, by dziecko w trakcie ich czytania nie było znudzone oraz rozumiało ich znaczenia. Aby ułatwić Wam zakup pogrupowaliśmy nasze propozycje właśnie ze względu na wiek docelowych odbiorców.
Książki dla dzieci do 2 lat
Wybierając pierwszą książeczkę dla swojego malucha należy zwrócić uwagę na jej tematykę. Powinna być ona bardzo prosta i dotyczyć m.in. nauki podstawowych czynności jak chodzenia czy mowy. Świetnym przykładem jest seria książek Marty Galewskiej-Kustry o przygodach Pucia. Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem pozwoli twojemu dziecku poznać pierwsze dźwięki i nauczy je naśladować. Stanowić będzie dla niego świetną zabawę połączoną z rozwojem i nauką.
Na kartach tej małej książeczki znajdziecie swojego ulubionego bohatera wykonującego czynności, które cieszą każdego malucha, a wszystko to w połączeniu z dźwiękami ważnymi dla początków rozwoju mowy: samogłoskami, prostymi sylabami i onomatopejami.
Pucio zaprasza do wspólnej zabawy! Oglądajcie ilustracje i dotykajcie ich, odczytując zapisane na nich dźwięki. Powtarzajcie razem z dzieckiem gesty wykonywane przez Pucia (możecie pomóc maluchowi, kierując jego ręką). Wyraźnie intonujcie i zabarwiajcie emocjonalnie swoje wypowiedzi, bo to zwraca uwagę dziecka i zachęca je do naśladowania. – opis pochodzi od wydawcy. Książki z tej serii kosztują niespełna 15 złotych.

Książki dla dzieci do 5 lat
Dla nieco starszych dzieci, które rozumieją znacznie więcej idealne mogą okazać się książki, na których wychowało się wiele pokoleń. Najpiękniejsze wiersze to zbiór wierszy Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej czy Aleksandra Fredry, które z pewnością znasz z własnego dzieciństwa. Teraz możesz podzielić się nimi z własnymi dziećmi.
„Najpiękniejsze wiersze” to wspaniałe wydanie znanych i lubianych utworów polskich poetów dziecięcych. W tym wyjątkowym zbiorze znalazły się teksty Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Stanisława Jachowicza, Aleksandra Fredry, Władysława Broniewskiego, Urszuli Kozłowskiej i innych. Przenieś się w świat zabaw dziecięcych, barwnej przyrody i wesołych zwierzaków. – opis pochodzi od wydawcy. Cena książki to około 20 złotych.
Książki dla dzieci do 8 lat
Dzieci wkraczające w wiek szkolny łączą słuchanie bajek z samodzielnym ich czytaniem. Dlatego też tematyka takich książek powinna być dostosowana do wieku i napisana prostym, zrozumiałym językiem. Dobrym przykładem może być seria książek Belli Swift o przygodach Mopsika. Jedną z nich jest Mopsik, który chciał zostać króliczkiem zbierająca bardzo pochlebne recenzje rodziców, którzy zgodnie twierdzą, że zarówno ta książka, jak i cała seria przypadły ich dzieciom do gustu.
Drugi tom uroczej opowieści o mopsiku Peggy. Tuż przed Wielkanocą rodzina, z którą mieszka suczka, przygarnia małego króliczka. Do tej pory Peggy była najważniejszym zwierzakiem w domu, teraz jednak uwaga mieszkańców skupia się również na Coco. Zazdrosny psiak postanawia zostać… królikiem. Czy Peggy zrozumie, że miłości wystarczy dla wszystkich zwierzaków? – opis pochodzi od wydawcy. Cena książki to około 15 złotych.

Książki dla dzieci do 12 lat
Wybór książki dla dzieci w tym wieku uzależniony powinien być od ich zainteresowań, płci i kilku innych czynników. Warto więc spytać o radę swoją pociechę przed dokonaniem zakupu lub wspólnie wybrać się na zakupy w celu doboru odpowiedniego tytułu. Z naszej strony propozycją jest książka Samuela J. Harpina Tajemnica Rydlińskiego Lasu opowiadająca o przygodach małej dziewczynki, która po śmierci mamy mieszka z babcią, mającą dziwne zasady i obyczaje. Opowieść jest zabawna i wesoła, jednak momentami trzyma w napięciu i intryguje. Z pewnością zainteresuje Wasze dziecko i sprawi, że polubi czytanie.
Po śmierci mamy Poppy zamieszkuje ze swoją babcią w Suds. W domu babci panują dziwne zasady: pranie można robić tylko przed 6:00, cukier jest trzymany pod kluczem, okna powinny być szczelnie zamknięte na noc, zasłony zaciągnięte i nigdy przenigdy nie można… wycierać kurzu z parapetów… Zresztą całe miasteczko jest dziwne. Mówi się, że od jakiegoś czasu dzieci znikają stamtąd bez śladu…
Poppy i jej nowy przyjaciel Erasmus postanawiają odkryć, co stoi za tymi tajemniczymi zdarzeniami. Okazuje się, że odpowiedzi na wiele pytań znaleźć można w ciemnym i gęstym lesie. Czy bohaterowie znajdą odwagę, aby pokonać strach i rozwiązać tę osobliwą zagadkę? – opis pochodzi od wydawcy. Cena książki to około 20 złotych.
Czytaj również: książki młodzieżowe