Czym są badania ultradźwiękowe i co warto o nich wiedzieć?

0
730

Od wielu lat ultradźwięki (czyli fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości) wykorzystywane są w różnych dziedzinach życia. Pozwalają m.in. łagodzić ból, ale też analizować strukturę różnego rodzaju elementów. Prowadzone badania ultradźwiękowe są zresztą podstawą wielu gałęzi przemysłu. Jak zdefiniować takie procesy?

Ultradźwięki są niesłyszalne dla człowieka. Generowane są przez specjalne urządzenia, które emitują falę o określonych parametrach. W przemyśle także stosuje się ten rodzaj badań, analizując strukturę części metalowych czy cieczy przy pomocy specjalnych sprzętów. Co warto o nich wiedzieć?

Co to są badania ultradźwiękowe?

Badania ultradźwiękowe (o których więcej dowiesz się tutaj: https://de-tech.pl/badania-ultradzwiekowe/) to analiza ciągłości materiału wykonanego z metalu, cieczy lub gazów. Generowane impulsy sprawiają, że defektoskopia (inna nazwa tego badania) potrafi wykryć m.in. nieprawidłowości w strukturze elementów, postępującą korozję, pustkę i podobne.

Proces badania ultradźwiękami możemy podzielić na trzy typy:

  • metodę echa – wytworzona fala ultradźwiękowa odbija się od struktury materiału i wraca do urządzenia, które analizuje jego powierzchnię;
  • metodę przepuszczania (cienia) – wysyłana przez jeden sprzęt fala ultradźwiękowa trafia do drugiego urządzenia, które znajduje się za analizowanym materiałem. Obniżenie energii fali jest dowodem wystąpienia defektu materiału;
  • metodę rezonansu – umożliwia badanie grubości określonego elementu poprzez występowanie drgań fali ultradźwiękowej.

Każdy z typów nadaje się do innego zastosowania. Echo i cień analizują jakość badanego materiału i kontrolują czy np. na spoiwach po spawaniu nie ma pęknięć. Rezonans określa z kolei czy badany materiał jest wystarczająco gruby do wykorzystania w przemyśle ciężkim.

Do czego wykorzystuje się badania ultradźwiękowe?

Wykorzystywanie badań ultradźwiękowych pomaga w określeniu grubości części metalowych, sprawdzeniu stanu technicznego maszyn czy pojazdów czy analizie postępowania korozji. Są wskazówką czy określonej części należy się remont lub wymiana. Pozwalają zabezpieczyć pracowników przed skutkami pracy z niesprawnym sprzętem, wskazują jakie elementy są warte zakupu, a jakich lepiej unikać.

Pamiętaj, że badania ultradźwiękowe powinny być wykonywane przez doświadczonych specjalistów, którzy nie tylko potrafią odpowiednio ustawić i dobrać aparaturę, ale też są w stanie dokładnie przeanalizować wyniki, które dostępne są w momencie wykonywania pomiarów. Dzięki temu parametry mierzonego materiały będą określone precyzyjnie i pozwolą podjąć dalsze kroki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here