Okres zimowy to czas, w którym wielu sportowców przenosi część swoich treningów do domu. Jeśli posiadasz duże, niezagospodarowane pomieszczenie, możesz uczynić z niego własną siłownię lub miejsce, w którym będzie można ćwiczyć każdego dnia. Sprawdź, jaki sprzęt do ćwiczeń warto kupić, by zachować formę i cieszyć się z aktywności fizycznej we własnych czterech ścianach.
Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania szczupłej sylwetki i zdrowia fizycznego. Niezbędna w tym celu jest nie tylko odpowiednia dieta, ale też regularne treningi. Kiedy pogoda na zewnątrz nie zachęca do biegania możesz pomyśleć o aktywności w swoim domu, korzystając z profesjonalnych sprzętów do ćwiczeń. Dla tych, którzy nie przepadają za chodzeniem na siłownię lub po prostu nie mają na to wystarczająco czasu, również istnieje alternatywne rozwiązanie w postaci domowych treningów. Profesjonalny sprzęt, który znajduje się w najlepszych siłowniach i klubach fitness jest dość drogi i jego zakup może przekroczyć posiadany budżet, jednak na początek, zwłaszcza dla osób początkujących istnieją tańsze przyrządy do treningów, które mają podobną funkcjonalność, a co najistotniejsze, pomagają spalić zbędną tkankę tłuszczową i rzeźbią mięśnie w różnych partiach ciała.

Zakup sprzętu do ćwiczeń siłowych
Podstawowym i zarazem jednym z tańszych sprzętów do siłowych ćwiczeń w domu są hantle. Można je kupić w niemal każdym sklepie sportowym, a ich cena zależna jest przede wszystkim od wagi. Lekkie hantle ważące do 2,5 kilograma otrzymać można za niecałe 30 złotych. Te cięższe, ważące 10 kilogramów to już koszt od sześćdziesięciu do ponad stu złotych. Niektóre hantle (zwłaszcza lżejsze) wykonane są w sposób jednolity, czyli taki, który uniemożliwia zmianę obciążenia i dołożenia kolejnych talerzy. Są jednak takie, które posiadają gryf, na który nałożyć można dodatkowe talerze zwiększające obciążenie.
Standardowy gryf waży 2 kilogramy, a jego cena sięga około 30 złotych. Dłuższe gryfy występujące w sztangach ważyć mogą w okolicach 6 kilogramów, przez co ich cena jest wyższa. Przy zakupie dodatkowych talerzy do hantli lub sztang, zwrócić należy uwagę na ich wewnętrzną średnicę, bowiem mogą się one nieznacznie różnić, przez co może wystąpić problem z ich zamocowaniem. Przeciętna średnica gryfów do hantli to 28-30 milimetrów, natomiast w przypadku sztang to zazwyczaj 50 milimetrów.
Innymi niezbędnymi sprzętami i akcesoriami do ćwiczeń siłowych są drążki treningowe, hantle typu kettlebell, gumy do ćwiczeń, ławeczki treningowe, stojaki do treningów siłowych, atlasy czy wioślarze. Niektóre sprzęty kosztować mogą od kilkuset, nawet do kilku tysięcy złotych. Przed ich zakupem należy dokładnie zastanowić się na celem ich wykorzystania, regularnością treningów i realnie ocenić swoje możliwości. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z ćwiczeniami fizycznymi powinny zacząć od zwykłych hantli, najlepiej z regulowanymi obciążeniami (zdejmowanymi talerzami) i wraz z czynionymi postępami powinny decydować się na kolejny sprzęt do ćwiczeń. Jeśli jednak ćwiczenia na siłowni nie są ci obce, a twoje ciało jest już w niezłym stopniu ukształtowane, możesz w miarę możliwości pozwolić sobie na bardziej zaawansowany i wymagający sprzęt.

Domowa siłownia – koszt zakupu sprzętu
Jeśli zastanawiasz się, jaki będzie łączny koszt stworzonej w twoim domu, amatorskiej siłowni, spieszymy z pomocą. W podstawowym wariancie zestaw do ćwiczeń siłowych składać się może z 10 kilogramowych hantli, gumy do ćwiczeń, składanej ławeczki i sztangi 20 kilogramowej. Koszt poszczególnych elementów to w przybliżeniu 70 złotych, 30 złotych, 500 złotych i 300 złotych, czyli łącznie 900 złotych. Jeśli jednak ktoś dysponuje mocno ograniczonym budżetem może zrezygnować z dwóch ostatnich opcji, pozostając przy hantlach i gumie treningowej.
Osoby chcące przeznaczyć na sprzęt do ćwiczeń siłowych znacznie większą kwotę, mogą pomyśleć o atlasach, które w podstawowym wariancie kosztują około 2000 złotych (cena bardziej zaawansowanych i profesjonalnych to nawet kilkanaście tysięcy złotych). Profesjonalne ławki treningowe również nie należą do tanich, a ich koszt z reguły przekracza 2000 złotych. Dodatkowo warto pomyśleć o innych maszynach do ćwiczeń siłowych, angażujących mięśnie nóg, brzucha, ramion czy pleców, których ceny sięgają kilku tysięcy złotych. W większości przypadków tak drogie sprzęty trafiają do siłowni. Dobrą, jak na domowe warunki siłownię wykonać można jednak za znacznie mniejsze pieniądze.
Czytaj również: Sprzęt do ćwiczeń fitness i cardio