Prawidłowa waga dziecka przez pierwszy rok życia

Wzrost i waga dziecka to ważny wskaźnik, mówiący o tym, czy maluch prawidłowo się rozwija. Jednak to, ile przybiera dziecko, może się znacznie różnić. Zależy to od predyspozycji genetycznych i rodzaju diety, a ponadto od tego, czy jest to pierwsze czy drugie dziecko oraz od wieku matki. Także płeć określa, jak dużo i szybko przybiera na wadze maluch. Istnieje jednak podstawowa zasada, świadcząca o prawidłowym rozwoju: w ciągu pierwszych pięciu miesięcy waga dziecka powinna się podwoić, a do roku potroić.

Waga urodzeniowa

W pierwszych dniach po urodzeniu noworodki tracą na wadze. Ma to związek z wydalaniem płynów ustrojowych i tak zwaną smółką, ale także z fizyczną adaptacją do życia poza macicą. Od chwili przyjścia na świat ciało dziecka jest teraz samo odpowiedzialne za utrzymywanie temperatury, przyjmowanie i trawienie pokarmu oraz wszystkie inne procesy metaboliczne, które początkowo zużywają więcej energii niż dostarczane jest z pokarmem. Ten początkowy spadek masy może wynosić nawet 10 procent w stosunku do wagi urodzeniowej. Większość dzieci odzyskuje masę urodzeniową najpóźniej po dwóch tygodniach.

Przyrost długości i masy ciała odbywa się gwałtownie. To dlatego dziecko w tym okresie szczególnie potrzebuje więcej pokarmu. Nie bez powodu gwałtowne nabieranie masy jest utożsamiane z gwałtownym wzrostem apetytu. Dzieci karmione piersią domagają się jedzenia znacznie częściej, czasami nawet 18 razy w ciągu doby, a niezaspokojenie ich apetytu skutkuje dużym niepokojem. W tym czasie zwiększa się produkcja mleka i nadążenie za potrzebami dziecka staje się możliwe. Dodatkowo częste karmienia dają dodatkową, uspokajającą dawkę bezpieczeństwa podczas kontaktu cielesnego, co jest ważne, ponieważ wszystkie maluchy potrzebują dużo uwagi i miłości podczas burzliwych skoków wzrostu.

Tygodniowy przyrost masy ciała

W pierwszych trzech miesiącach życia tygodniowy przyrost masy ciała wynosi, około 130  –  200 g, w kolejnych 100  –  170 g, a w drugiej połowie pierwszego roku życia 70  –  120 g. Ogólna odpowiedź na pytanie, ile powinno ważyć dziecko, podaje wartości typowe dla prawidłowo rozwijających się niemowląt, ale nie dla wcześniaków, noworodków niedożywionych lub dzieci z określonymi chorobami lub niepełnosprawnościami. Warto jednocześnie zaznaczyć, że rozwój dzieci, które są karmione tylko piersią a dziećmi karmionymi częściowo lub wyłącznie butelką, jest różny. Dzieci karmione piersią bardzo szybko przybierają na wadze w pierwszym miesiącu i wolniej w ciągu pierwszego roku życia.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem pediatrą?

Z lekarzem rodzic powinien się skonsultować zawsze, gdy ma pytania i wątpliwości dotyczące wagi malucha lub ilości pokarmu, który dziecko otrzymuje. Sytuacją, która wymaga niezwłocznej wizyty w poradni jest wtedy, kiedy niemowlę, mimo prawidłowego karmienia nie przybiera na wadze. Ponadto niebezpieczne są wymioty i brak apetytu. Takie nieprawidłowości powinny być wskazaniem do dodatkowych badań, ponieważ nawet u maleństwa mogą ujawnić się poważne choroby, takie jak niedoczynność tarczycy, choroby układu moczowego lub zespół złego wchłaniania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here