Na którym boku spać w ciąży

Masz problemy ze snem w ciąży? Czy wiesz, na którym boku spać w ciąży? Zapraszamy do lektury, w naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań. Zadbaj z nami o zdrowy sen w czasie ciąży!

Trudności ze snem – Bezsenność w ciąży

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że czas ciąży jest wyjątkowy dla każdej przyszłej mamy. Z drugiej strony ciąża stawia przed kobietą liczne wyzwania – i to każdego dnia. Jednym z często pomijanych „problemów” są trudności ze snemjest bezsenność. Dziecko w brzuchu staje się coraz bardziej aktywne, z czasem pojawiają się bóle kręgosłupa, a pęcherz zmusza do częstych wizyt w toalecie. Do tego dochodzą skurcze łydek, a także ogólny stres i niepokój zwykle wzmagający się wraz z coraz krótszym terminem do porodu. Wszystko to wpływa na trudności z zasypianiem czy ogólne kłopoty z odpowiednią regeneracją w nocy. Okazuje się, że duży wpływ na jakość Twojego snu ma pozycja, w której zasypiasz. Dowiedz się, na którym boku spać w ciąży, i poznaj inne sposoby na zdrowy sen w tym niezwykłym czasie.

Na którym boku spać w ciąży?

W zasypianiu podczas ciąży z pewnością pomoże Ci odpowiednia pozycja. Za optymalną uważa się układanie na lewym boku. Zegnij również prawą nogę w kolanie tak, aby kolano znajdowało się możliwie najbliżej brzucha. Zdecydowanie nie zaleca się natomiast kładzenia na wznak. W takiej pozycji oddychanie może być utrudnione, a zaburzenia krążenia mogą wywołać spadek ciśnienia. To z kolei grozi niedotleniem dziecka.

Co jeszcze możesz zrobić dla dobrego snu?

Jedną z pomocnych metod na ułatwienie zasypiania jest zadbanie o odpowiednie łóżko. Materac powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych preferencji, nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Jednym z głównych zadań materaca jest właściwe podtrzymywanie kręgosłupa. Kołdra także nie może być zbyt gruba – w trakcie ciąży zmianie ulega Twój metabolizm, wobec czego dość częste są tzw. uderzenia gorąca.

Zdecydowanie zaleca się unikania stresu. Wielokrotnie zdarza się, że w czasie ciąży kobieta ma problemy z zaśnięciem z powodu natłoku myśli, stresu czy lęku związanego z ciążą lub zbliżającym się porodem. Aby poradzić sobie ze stresem, oddaj się temu, co lubisz. Możesz poczytać książek, znakomicie sprawdza się także muzyka relaksacyjna. Zajmij się czymś w domu, co pozytywnie Cię nastroi i odciągnie negatywne myśli.

Co ciekawe, nie bez znaczenia jest odpowiednia dieta. Na to, jak się wysypiasz, mogą wpływać spożywane produkty. Nie pij kawy i napojów gazowanych, w miarę możliwości ogranicz też picie herbaty. Unikaj tłustych i ciężkostrawnych potraw. Zamiast tego uzupełnij dietę o owoce, warzywa, ryż czy jogurty. Jeżeli to możliwe, uprawiaj aktywność fizyczną. Nie chodzi tu oczywiście o intensywne ćwiczenia, z powodzeniem sprawdzą się chociażby spacery. Regularna aktywność fizyczna wspomaga zdrowy sen w czasie ciąży – nie zapominaj o tym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here