Kocia dieta – co powinien jeść dorosły kot

Żywienie kota ma ogromny wpływ na jego witalność, zdrowie i samopoczucie. Nieprawidłowa dieta to przyczyna rozwoju różnych schorzeń, które mogą negatywnie odbić się na kociej codzienności. Co powinien jeść dorosły osobnik?

Jaka karma dla kota jest najlepsza?

Koty to mięsożercy. W naturalnym środowisku polują na drobne ssaki, których mięso dostarcza im niezbędnych składników odżywczych. Przede wszystkim zaopatruje ich w dobrej jakości białko potrzebne do normalnego funkcjonowania. Ponadto zapewnia im odpowiednią ilość węglowodanów i tłuszczów.

Optymalnym pożywieniem dla kota jest karma mokra i to właśnie ona powinna stanowić podstawę kociej diety. Jej największą zaletą jest duża wilgotność – zbliżona do pokarmu zdobywanego przez koty w naturze. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie diety 9:1 pod względem masy, gdzie większość stanowi karma mokra, a tylko małą część karma sucha. 

Koty lubią zmieniać smaki. Nie przepadają za monotonnym jedzeniem. Dlatego warto urozmaicać kocią dietę, wprowadzając do niej karmy o różnych smakach i strukturach. Pamiętajmy jednak, aby wybrane karmy były odpowiednio zbilansowane pod kątem zawartości niezbędnych składników odżywczych. 

Ile razy dziennie karmić kota?

Koci organizm przystosowany jest do spożywania małych porcji jedzenia w krótkim odstępie czasu. Dzienny jadłospis może zawierać nawet kilkanaście posiłków o podobnej objętości (około 30 kcal). Taka specyfika odżywiania jest bardzo zbliżona do trybu życia kotów przebywających na wolności. Dzikie zwierzęta polują wielokrotnie w ciągu dnia, a ich zdobyczami są głównie małe gryzonie, których kaloryczność wynosi około 30 kcal. 

Kot powinien mieć stały dostęp do pożywienia. Doskonałym rozwiązaniem jest podawanie kotu mokrej karmy, którą będzie mógł zjeść od razu i pozostawienie w miseczce trochę karmy suchej, którą pupil będzie mógł skonsumować w każdej chwili – a szczególnie podczas naszej nieobecności czy w nocy. Koty potrafią dozować sobie pokarm samodzielnie, podchodząc do miseczki po chrupki nawet kilkanaście razy w ciągu dnia.

Czym są karmy weterynaryjne?

Pożywienie dla kota powinno być odpowiednio dopasowane do specyficznych potrzeb danego osobnika. Karmy weterynaryjne to pożywienie specjalistyczne, które, dzięki zawartości specjalnych składników odżywczych i dodatków, wspiera koci organizm w walce z różnymi schorzeniami. Zwykle przeznaczone są do podawania czasowego w okresie choroby kota. Niektóre jednak mogą stanowić żywienie podstawowe – zazwyczaj w przypadku chorób przewlekłych. 

Przykładem pokarmu weterynaryjnego dla kotów jest karma Hills dostępna w sklepie Zoona.pl. Ofertą marki jest smaczny, lekkostrawny pokarm przygotowany na bazie starannie wyselekcjonowanych, odpowiednio dobranych składników odżywczych, które pomagają w walce z różnymi schorzeniami i przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia czworonogów. W asortymencie sklepu znaleźć można m.in. karmy dla kotów:

  • z chorobą dolnych dróg moczowych,
  • otyłych lub z nadwagą,
  • cierpiących na nietolerancje, alergie pokarmowe lub zaburzenia wchłaniania,
  • ze skłonnościami do tworzenia się płytki nazębnej, kamienia nazębnego, przebarwień czy zapalenia dziąseł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here