komputer gamingowy, zakupy
fot. unsplash.com

Jeśli szukasz monitora do swojego komputera z pewnością zastanawiasz się, który zapewni Ci najwyższą jakość przy stosunkowo niskiej cenie. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie monitora i czy warto zdecydować się na monitor gamingowy.

Nierozłącznym elementem każdego komputera stacjonarnego jest monitor, który wyświetla aplikacje i programy, z których na co dzień korzystamy. Dla niektórych głównym kryterium wyboru jest jego wielkość bądź marka. Istnieje jednak znacznie więcej cech, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie monitora do użytku domowego, pracy w biurze lub gier. (czytaj część I)

Monitory do 1000 złotych

W przedziale cenowym od 500 do 1000 złotych znaleźć można wiele monitorów o sporej przekątnej ekranu i dobrej jakości. Przykład stanowić może chociażby monitor PHILIPS 273V7QDAB/00 o przekątnej ekranu 27 cali oraz rozdzielczości 1920 x 1080px. Jego częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 60 Hz, a czas reakcji matrycy to 5 ms. Jasność ekranu wynosi z kolei 250 cd/m2, a liczba wyświetlanych kolorów to 16,7 mln. Monitor posiada ponadto jedno złącze VGA, DVI i HDMI. Technologia LED IPS gwarantuje szeroki kąt widzenia oraz precyzję obrazu i barw. SmartImage to z kolei najnowsza, ekskluzywna technologia firmy Philips, która analizuje zawartość wyświetlaną na ekranie i zapewnia zoptymalizowaną wydajność wyświetlacza. Przyjazny dla użytkownika interfejs umożliwia wybór różnych trybów, takich jak: Biuro, Zdjęcia, Filmy, Gry, Oszczędność itd. w celu dopasowania używanej aplikacji. Cena monitora to około 600 złotych.

komputer, zakupy
fot. pixabay.com

Wysoką jakość zagwarantuje również monitor ACER KG271PBMIDPX o przekątnej ekranu 27 cali oraz rozdzielczości 1920 x 1080px. Jego częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 165 Hz, a czas reakcji matrycy to 1 ms. Jasność ekranu wynosi z kolei 400 cd/m2, a liczba wyświetlanych kolorów to 16,7 mln. Monitor posiada ponadto jedno złącze DisplayPort, DVI i HDMI. Technologia AMD FreeSync eliminuje natomiast rozrywanie obrazu i minimalizuje efekt zacinania, synchronizując częstotliwość odświeżania wyświetlacza z klatkami renderowanymi przez procesor graficzny. Cena monitora to około 1000 złotych.

Monitory gamingowe

Chcąc czerpać pełną przyjemność z grania należy wyposażyć swój komputer stacjonarny w wysokiej jakości monitor gamingowy. Szukając modelu do 1000 złotych warto zwrócić uwagę na prezentowany wcześniej model ACER KG271PBMIDPX, który zapewnia wysoką jakość i zdecydowanie spełniać będzie zaawansowane wymagania graczy. Jeśli jednak myślisz o naprawdę jakościowym monitorze z tzw. „górnej półki” musisz liczyć się z dużo większym wydatkiem.

fot. unsplash.com

Za około 1700 złotych otrzymać można monitor ASUS Tuf Gaming VG279QM o przekątnej ekranu 27 cali oraz rozdzielczości 1920 x 1080px. Jego częstotliwość odświeżania ekranu wynosi aż 280 Hz, a czas reakcji matrycy to 1 ms. Jasność ekranu wynosi z kolei 400 cd/m2, a liczba wyświetlanych kolorów to 16,7 mln. Monitor posiada ponadto jedno złącze DisplayPort, oraz dwa HDMI. Dzięki bardzo wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu i krótkim czasie reakcji matrycy granie w najnowsze gry będzie jeszcze bardziej komfortowe, a głębia kolorów jeszcze wyraźniejsza. Odczuwalna będzie także wysoka płynność obrazu, zwłaszcza w dynamicznych i wymagających grach.

Z kolei za mniej więcej 3000 złotych kupić można monitor SAMSUNG Odyssey LC32G75TQSUXEN o przekątnej zakrzywionego ekranu 31,5 cala oraz rozdzielczości 2560 x 1440px. Jego częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 240 Hz, a czas reakcji matrycy to 1 ms. Jasność ekranu wynosi z kolei 3500 cd/m2, a liczba wyświetlanych kolorów to aż 1,07 mld. Monitor posiada ponadto trzy złącza USB, dwa DisplayPort, oraz jedno HDMI. Zakrzywienie ekranu 1000R gwarantuje jeszcze większy komfort i lepsze wrażenia z użytkowania monitora. Z kolei technologia Quantum Dot zapewnia niesamowicie realistyczny obraz i szeroką gamę czystych, nasyconych barw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here