fot. unsplash.com

Jeśli szukasz monitora do swojego komputera z pewnością zastanawiasz się, który zapewni Ci najwyższą jakość przy stosunkowo niskiej cenie. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie monitora i czy warto zdecydować się na monitor gamingowy.

Nierozłącznym elementem każdego komputera stacjonarnego jest monitor, który wyświetla aplikacje i programy, z których na co dzień korzystamy. Dla niektórych głównym kryterium wyboru jest jego wielkość bądź marka. Istnieje jednak znacznie więcej cech, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie monitora do użytku domowego, pracy w biurze lub gier.

Zakup monitora – jakie parametry są istotne?

Poza wielkością ekranu, która rzeczywiście ma znaczenie uwagę należy zwrócić także na pozostałe aspekty. Należą do nich chociażby częstotliwość odświeżania ekranu, która oznacza ilość obrazów wyświetlonych na ekranie monitora w trakcie jednej sekundy. Standardowa wartość występująca w większości monitorów to 60 Hz. Droższe monitory dla graczy (tzw. gamingowe), mają jednak wartość odświeżania wynoszącą nawet 280 Hz. Odświeżanie na takim poziomie zapewnia idealną płynność obrazu podnoszącą komfort grania. Innym istotnym czynnikiem jest także czas reakcji matrycy (mierzony w milisekundach). Jest to czas, jakiego wymaga piksel do zmiany swojego stanu. Niższa wartość oznacza zatem szybszy czas reakcji. Ten z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo zaobserwowania spadku ostrości obrazu bądź efektu smużenia w trakcie wyświetlania na ekranie dynamicznych scen i obrazów. Ważna jest także rozdzielczość ekranu, zakrzywienie ekranu, złącza czy liczba wyświetlanych kolorów.

komputer, zakupy
fot. pixabay.com

Monitory do 500 złotych

Szukając monitorów do tej kwoty znaleźć można kilka ciekawych modeli, które spełnią podstawowe wymagania użytkowników i zapewnią solidną jakość. Jednym z nich jest monitor PHILIPS 223V5LSB2 o przekątnej ekranu 21,5 cala oraz rozdzielczości 1920 x 1080px. Jego częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 60 Hz, a czas reakcji matrycy to 5 ms. Jasność ekranu wynosi z kolei 200 cd/m2, a liczba wyświetlanych kolorów to 16,78 mln. Monitor posiada ponadto jedno złącze VGA. Monitor wykorzystuje technologię SmartContrast, która analizuje wyświetlaną na ekranie zawartość i automatycznie dopasowuje kolory oraz intensywność podświetlenia. Kontrast obrazu jest dynamicznie regulowany w celu jak najlepszego odwzorowania zawartości cyfrowych obrazów i filmów, a także kolorów o ciemnych odcieniach wyświetlanych w grach. Cena monitora to około 350 złotych.

Dobrym wyborem będzie także monitor SAMSUNG LS24F354FHUXEN o przekątnej ekranu 24 cali oraz rozdzielczości 1920 x 1080px. Jego częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 60 Hz, a czas reakcji matrycy to 4 ms. Jasność ekranu wynosi z kolei 250 cd/m2, a liczba wyświetlanych kolorów to 16,7 mln. Monitor posiada ponadto jedno złącze VGA i HDMI. Technologia AMD FreeSync dynamicznie synchronizuje częstotliwość odświeżania z liczbą klatek na sekundę, co sprawia, że obraz jest płynny i pozbawiony jakichkolwiek przycięć. Wraz z Trybem Gry, optymalizującym parametry i ustawienia istotne dla gier wideo (np. uwydatniania ciemnych elementów), pozwala na zdecydowanie wyższą jakość rozgrywki. Cena monitora to około 450 złotych.

fot. pixabay.com

Sporą popularnością wśród użytkowników cieszy się również monitor ASUS VP247HAE o przekątnej ekranu 23,6 cala oraz rozdzielczości 1920 x 1080px. Jego częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 60 Hz, a czas reakcji matrycy to 5 ms. Jasność ekranu wynosi z kolei 250 cd/m2, a liczba wyświetlanych kolorów to 16,7 mln. Monitor posiada ponadto jedno złącze VGA i HDMI. Monitor wykorzystuje nową technologię SplendidPlus™ Video Intelligence, optymalizującą obraz, odpowiednio dostosowując kolory, jasność, kontrast i ostrość. Technologia ta posiada dwa nowe tryby – Czytanie i Ciemnia – poza znanymi wcześniej trybami Sceneria, Standard, Kino, sRGB i Nocny widok. Z kolei technologie Low-blue Light i Flicker-free redukują uczucie zmęczenia oczu przy długim korzystaniu z monitora. Cena to około 500 złotych. Czytaj dalej>>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here