Jaka pasta do zębów dla dziecka będzie najlepsza?

0
463

Wybór pasty do zębów dla dziecka może przysporzyć więcej problemów, niż nam się wydaje. Wybór produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej jest duży, dlatego zakup odpowiednich może okazać się trudny, szczególnie jeżeli wybieramy pastę przeznaczoną dla maluszka. Czym się kierować podczas takich zakupów? Jakie pasty do zębów dla dzieci będą najlepsze?

Ochrona przed próchnicą

Szczotkowanie zębów jest ważne, jeżeli chcemy zachować je w dobrej kondycji i uniknąć próchnicy. Chociaż teoretycznie wystarczyłaby szczotka zwilżona wodą, bo w ten sposób również moglibyśmy usunąć płytkę bakteryjną, to zastosowanie pasty znacznie to ułatwia, co więcej jest w stanie poradzić sobie także z innymi problemami. Pasty do zębów zawierają środki ścierne oraz polerujące, które są pomocne w usuwaniu osadu, płytki nazębnej, co więcej nadają zębom błysku. Po co jest fluor? Ma on za zadanie zwiększać odporność zębów na próchnicę, działa też dobrze na dziąsła.

Pasta dla dziecka z fluorem czy bez?

Wybór pasty dla dziecka może okazać się nieco bardziej skomplikowany. Zalecane jest, aby nie był to produkt, który może zachęcać do spożycia. Niestety nasze pociechy nie zawsze akceptują miętowy smak, co może okazać się dość problematyczne. Czy dobrym wyborem będzie naturalna pasta do zębów dla dzieci? Chociaż wielu rodziców decyduje się na takie rozwiązanie, bo martwi się o zdrowie i prawidłowy rozwój swojej pociechy, prawda jest taka, że stomatolodzy zalecają stosować pasty do zębów z fluorem, przy czym jego stężenie powinno wynosić 1000 ppm F. Ilość pasty do zębów powinna być ściśle kontrolowana przez rodziców, poza tym produkt musi być przechowywany poza zasięgiem dziecka.

Wybór pasty do zębów

Oczywiście na rynku można znaleźć również pasty do zębów bez fluoru dla dzieci, które także skutecznie usunął płytkę nazębną. W tym wypadku zęby dziecka nie będą jednak tak dobrze chronione przed rozwojem próchnicy. Wytyczne dotyczące ilości fluoru w paście mogą się od siebie różnić pomiędzy krajami i nie ma w tym nic nadzwyczajnego, z tego względu, że na przykład dzieci za granicą otrzymują fluor w kroplach, stąd różnice.

Na temat past do zębów z fluorem powstało wiele mitów, jednak decydując się na pastę 1000 ppm F, nasze dziecko jest bezpiecznie i na pewno fluor nie wpłynie negatywnie na jego rozwój, ani zdrowie. Trzeba pamiętać, żeby ufać przede wszystkim specjalistom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę podpartą dyplomami naukowymi.

Obecnie na rynku jest wiele past do zębów przeznaczonych dla najmłodszych, dlatego na pewno będziemy w stanie znaleźć taką, która będzie odpowiednia. Dobrym wyborem będzie na przykład pasta Brush-Baby, która zawiera niską zawartość fluoru i przyjemny miętowo-jabłkowy smak. Wybór past do zębów jest duży i bez większych problemów można kupić pastę dla dzieci o zawartości fluoru 1000 ppm F, która będzie dla nich bezpieczna, jednocześnie dobrze ochroni zęby przed rozwinięciem się próchnicy, którą obecnie ma ponad 60% 3-latków w Polsce.

Najlepiej od najmłodszych lat uczyć i zachęcać maluszka do dbania o higienę jamy ustnej, w przyszłości na pewno zaowocuje to zdrowym, pięknym uśmiechem naszej pociechy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here