Jak zrobić dobry zestaw spinningowy

Różnorodność akcesoriów wędkarskich jest tak ogromna, że osobom początkującym trudno jest odnaleźć się w szerokiej palecie rozwiązań, oferowanych przez producentów sprzętu wędkarskiego. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić dobry zestaw spinningowy i nie wiesz, od czego zacząć, spieszymy z pomocą!

Budowa zestawu spinningowego

Zastanawiasz się, od czego zacząć budowę zestawu spinningowego? Poniżej przygotowaliśmy listę, która pomoże Ci w skompletowaniu niezbędnego sprzętu do połowu drapieżników!

Kołowrotek do zestawu spinningowego

Pierwszym elementem zestawu spinningowego jest kołowrotek. Jaki powinien być? Przede wszystkim wytrzymały, ale jednocześnie stosunkowo lekki, by nie obciążył całego zestawu. Co więcej, w kołowrotku bardzo ważna jest siła hamulca, a także jego jakość. Wybierając go, zwróć również uwagę na materiał, z jakiego zostały wyprodukowane poszczególne elementy. Bardzo ważne jest bowiem, by kołowrotek był wykonany w sposób solidny.

Nie mniej istotnym parametrem jest również rozmiar kołowrotka. Powinien być on dopasowany do rozmiaru łowionych ryb. Na przykład na szczupaki najlepsze będą kołowrotki w rozmiarze 3000-4000, z kolei na jazie wystarczający okaże się kołowrotek w rozmiarze 2000, natomiast przy połowie sumów nie obejdzie się bez większego kołowrotka w rozmiarze 5000.

Wędka do zestawu spinningowego

Bazą zestawu spinningowego jest oczywiście dobra wędka. Wybór jest ogromny, a parametry różnorodne. Na co więc warto się zdecydować? Pamiętaj, że zestaw nie musi składać się z elementów tej samej marki, dlatego też ludzie często decydują się na przykład na wędki spinningowe Mikado czy Flagman, a kołowrotki Daiwa czy Shimano.

To, na co musisz zwrócić uwagę, wybierając wędzisko spinningowe, to aby kij był w miarę lekki, a zarazem wytrzymały. Stąd też najlepiej, by był wykonany z dobrej jakości włókna szklanego lub węglowego. Dzięki temu posłuży Ci przez wiele sezonów.

Ważnym parametrem w wędkach spinningowych jest także ciężar wyrzutu, który dopasowuje się do gatunku poławianych ryb. Przykładowo, do łowienia pstrągów sprawdzą się wędki o ciężarze wyrzutu 15-21g, zaś do szczupaków o ciężarze wyrzutu 51-100g.

Jeśli chodzi natomiast o długość wędki spinningowej, najpopularniejsze są oczywiście wędziska o długości od 1,8 m do 3,2 m. Miej także na uwadze fakt, że krótsze wędki będą lepsze przy połowie z łodzi, zaś dłuższe przy połowie z brzegu.

Żyłka do zestawu spinningowego

Trzecim elementem zestawu spinningowego jest żyłka. Ta również powinna być dostosowywana do gatunku łowionych ryb. Najlepsze żyłki spinningowe to te sztywne, mało rozciągliwe, wytrzymałe i odporne na ścieranie. Jeśli chodzi o kolor, doskonałym wyborem będą żyłki w jaskrawych odcieniach, np. seledynowym. Dzięki temu zapewnisz sobie lepszą widoczność brań.

Alternatywą dla żyłek są plecionki. To linki o mniejszej średnicy, a także większej wytrzymałości. Zapewniają one mniejsze straty przynęt w przypadku zaczepu.

Zestaw spinningowy – co jeszcze powinno się w nim znaleźć?

W zestawie spinningowym nie może zabraknąć też dobrych przynęt, które będą dopasowane do łowionych ryb pod względem rozmiaru, wagi, a także kolorystyki. Już na samym początku swojej wędkarskiej przygody warto zadbać o komplet przynęt, by mieć ich odpowiedni wybór podczas połowu ryb. Wśród podstawowych przynęt spinningowych nie może zabraknąć różnego rodzaju gum, błystek, a także woblerów. Ponadto w Twoim zestawie powinny znaleźć się również haczyki, agrafki, przypony wolframowe i fluorocarbonowe, główki jiggowe czy podbierak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here