wioślarze, zakupy
fot. pexels.com

Jeśli zastanawiasz się nad sprzętem do ćwiczeń w domu, który pozwoli Ci rozwinąć mięśnie, a przy tym zwiększyć wydolność organizmu, świetnym rozwiązaniem będą wioślarze. Urządzenia te charakteryzują się dużą funkcjonalnością i cieszą się spora popularnością wśród wielu sportowców. Jaki model wioślarza wybrać? Ile kosztują wioślarze? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Regularne treningi siłowe i cardio pozwalają na optymalny rozwój organizmu. Dzięki nim rozwijają się nasze mięśnie, a układ krwionośny pracuje wydajniej. Idealnym połączeniem obu tych typów ćwiczeń są treningi na wioślarzach, które należą do intensywnych i pozwalają spalić sporo kalorii. Wioślarze nie są dużymi urządzeniami i bez problemów można je wkomponować w domową siłownię lub umiejscowić w salonie. Godzina treningu na wioślarzu pozwala spalić około 500 kalorii.

Jak ćwiczyć na wioślarzach?

Treningi na ergometrach wioślarskich, czyli wioślarzach przypominać mogą – zgodnie ze swoim nazewnictwem – wiosłowanie. Ćwiczenia angażują zarówno mięśnie ramion, pleców, brzucha, jak i nóg. Pozwalają zatem na pracę niemal całego ciała, co z pewnością jest sporym atutem tego urządzenia. Podczas ich wykonywania siedzi się na ruchomym siodle zapierając nogami o stopień. Poprawne wykonanie ćwiczenia polega na odepchnięciach się nogami od stopnia i pracy rękami w celu pociągnięcia linki z uchwytem przy jednoczesnym lekkim odchyleniu (gdy nogi są już wyprostowane). Pozwoli to na zaangażowanie aż 85% wszystkich mięśni, wpływając na ogólny rozwój ciała.

wioślarz, zakupy
fot. pexels.com

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wioślarza?

Jeśli zdecydujesz się na zakup wioślarza, powinieneś zastanowić się przede wszystkim jakie stawiasz przed nim wymagania. Dla początkujących sportowców, pragnących spalić nieco tkanki tłuszczowej i wyrzeźbić przy tym mięśnie, sprawdzić się mogą tańsze modele z prostym komputerem treningowym lub te, w których on nie występuje. Osoby mające większe wymagania powinny zwrócić uwagę właśnie na komputer treningowy i posiadane przez niego opcje. W droższych modelach wioślarzy występują bowiem różnego rodzaju programy treningowe urozmaicające ich przebieg oraz przedstawiające więcej informacji niż w podstawowej wersji. Ważny jest również rodzaj wioślarzy. Sportowcy i trenerzy w większości twierdzą, że wioślarze magnetyczne pod względem płynności i jakości pracy są lepsze od wioślarzy mechanicznych, tak więc warto mieć to na uwadze przy dokonywaniu wyboru. Istnieją również wioślarze z powietrznym i wodnym systemem oporu, które cieszą się bardzo dobrą opinią trenerów, a ich ceny są z reguły wyższe od wioślarzy magnetycznych.

Ile kosztuje wioślarz treningowy?

Najprostsza wersja wioślarza bez komputera treningowego to koszt od 600 złotych. Spełnia on swoje podstawowe funkcje wspomagając rozwój mięśni. Są one przeznaczone dla początkujących sportowców, w związku z czym jako największy atut, poza podstawowymi funkcjami można podać ich małą wagę, poręczność i proste składanie. Niestety tanie modele z reguły pracują dość głośno, a ich stabilność nie jest zbyt duża.

wioślarz, zakupy
fot. pixabay.com

Nieco lepsze jakościowo wioślarze w przedziale cenowym 1200-2000 złotych wyposażone są w podstawowy komputer treningowy, który wyświetla informacje na temat czasu treningu, spalonych kalorii, dystansu czy ilości powtórzeń. Posiadają one również regulowany kilku lub kilkunastostopniowy poziom oporu magnetycznego, dzięki czemu można dostosować intensywność treningu do własnych potrzeb i możliwości. Cięższe niż w tańszych modelach koło zamachowe zapewnia z kolei większą płynność i jakość ćwiczeń. Większa jest również maksymalna wartość obciążenia, która wynosi w tym przedziale cenowym z reguły około 120 kilogramów.

Modele, których cena przekracza wartość 3000 złotych zapewniają jeszcze większy komfort treningów, a nowocześniejszy komputer treningowy jeszcze więcej opcji urozmaicających ćwiczenia. W tej cenie kupić można wioślarze wykorzystujące powietrzny model oporu, zapewniający płynność ruchów. Droższe modele, których cena sięga nawet 10000 złotych wykorzystują dość często wodny system oporu, który umożliwia symulacje warunków jakie panują podczas prawdziwego wiosłowania na wodzie. Jest on zatem świetnym urządzeniem dla profesjonalnych wioślarzy, którzy w ten sposób mogą szkolić technikę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here