Jak szyć ręcznie

Chcesz zacząć robić coś kreatywnego w domu? A może potrzebujesz umiejętności, aby przyszyć guzik albo wykonać podstawowe przeróbki ubrań? W takim razie możesz nauczyć się szyć ręcznie w domu. Od czego zacząć? Podpowiadamy.

Najpierw zaopatrz się w niezbędne elementy

Przygotowanie do szycia ręcznego to podstawa. Będą Ci potrzebne oczywiście igły z ostrym grotem, a także półdługie. Do haftowania przeznaczone są zupełnie inne narzędzia pracy, bo muszą charakteryzować się długim uchem. Na początek przydadzą Ci się również nożyczki, najlepiej te krawieckie, ostre. Wszelkie pinezki powinny znaleźć się na poduszeczce, która musi być zawsze obok Ciebie. Niestety, będą zdarzać Ci się drobne wpadki, więc zaopatrz się również w przyrząd do prucia i naparstek. Nie ma też szycia bez zestawu nici i materiału. Do odmierzania tkaniny niezbędna jest miarka krawiecka. Aby zabezpieczyć plątaniu się nici, naciera się je specjalnym woskiem (np. sojowym) albo tradycyjną parafiną. Wszystkie te narzędzia trzymaj w jednym miejscu, na rynku znajdziesz specjalne skrzyneczki albo pudełka. Potrzebujesz wsparcia finansowego, aby realizować swoje pasje w domowym zaciszu? Szybka pożyczka to dodatkowe pieniądze, które możesz przekazać na co tylko zechcesz.

Podstawowe rodzaje ściegów

Istnieje mnóstwo technik szycia ręcznego, od prostych, po bardziej finezyjne. Najprostsze ze ściegów, które polegają na łączeniu materiałów jest ścieg przed igłą oraz ścieg za igłą. W Internecie znajdziesz mnóstwo filmików na temat tego, jak go wykonać krok po kroku. Co ciekawe, w szkołach na zajęciach technicznych na pewno uczyli Cię, jak łączyć dwa materiały.

Ścieg przed igłą to inaczej mówiąc fastrygowanie, które przyda się np. przed obróbką koszulek albo skróceniem spodni czy sukienki. Wystarczy przewlec nitkę z igłą na drugą stronę tkaniny, a potem z powrotem. Odstępy pomiędzy nakłuciami muszą być równe.

Ścieg za igłą to łączenie dwóch materiałów na stałe. Im bardziej doświadczony krawiec, tym bardziej wygląda to dokładnie tak, jak z maszyny do szycia. Polega on na przebiciu się na drugą stronę tkaniny, a następnie wbiciu igły z nitką w drugą stronę, ale w połowie tego pierwszego ściegu. Najlepiej zacząć od drugiej strony materiału.

Ścieg kryty jest bardziej zaawansowany, służy do połączenia dwóch materiałów w sposób prawie niewidoczny. Z kolei ścieg ozdobny przyda się np. do szycia ręcznego ozdobnego, w tym dekoracji do domu czy maskotek z filcu. Brakuje Ci gotówki? Domowy budżet nie należy do największych? Szybka pożyczka to dobre rozwiązanie.

Przydatne umiejętności

Na sam początek przyda Ci się parę umiejętności, które są proste i możesz je trenować w domu. Pierwszym z nich jest nawlekanie igły na nitkę, którą najlepiej przeciąć ostrymi nożycami krawieckimi. Na końcu trzeba zawiązać supełek, na jednej nitce albo na dwóch.

Szycie możesz zakończyć supłem, aby prezentowało się to estetycznie, a nitki nie były widoczne podczas noszenia ubrań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here