Dlaczego warto inwestować w ETF

ETF jest skrótem od angielskiego wyrażenia Exchange Traded Fund. W wolnym tłumaczeniu oznacza to fundusz notowany na giełdzie. Handel ETF-ami to znakomite rozwiązanie dla początkującego inwestora. Wymaga jedynie posiadania rachunku maklerskiego i cierpliwości do nauki.

Co można zyskać handlując funduszami ETF?

Fundusze ETF to bardzo wiele gotowych rozwiązań umożliwiających inwestowanie w indeksy giełdowe, surowce, portfele obligacyjne czy też inne określone sektory. Handel tymi produktami finansowymi nie wymaga też od inwestora głębokiej analizy finansowej wybranych spółek czy też poświęcania czasu na zbudowanie portfela inwestycyjnego.

W opozycji do klasycznych funduszy inwestycyjnych, trader ma możliwość sprzedaży ETF po bieżącej cenie praktycznie w każdej chwili trwania sesji giełdowej. Co więcej, roczny koszt zarządzania funduszami typu ETF nie przekracza najczęściej 0,5%.

Dodatkowo, dzięki automatyzacji całego procesu, takie rozwiązanie jest nieporównywalnie tańsze od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Jakby tego było mało, minimalna wartość zakupu jednostki ETF wynosi z reguły maksymalnie kilkaset złotych, a częściej nawet kilkadziesiąt.

Jeśli, jako początkujący inwestor, pragniesz się przekonać dlaczego warto handlować funduszami typu ETF, koniecznie sprawdź nagradzaną platformę Saxo Bank Polska, dzięki której zyskasz dostęp do największych światowych giełd. Pamiętaj jednak, że tak jak każdy produkt finansowy, fundusze ETF to nie jest uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich. Zanim więc przystąpisz do gry, musisz samodzielnie ocenić koszty zarządzania taką inwestycją, a także wybrać odpowiedniego brokera.

Pasywne inwestycje

Pomimo wielu zalet, istota funduszy ETF leży gdzieś indziej. Ten popularny produkt finansowy to znakomity przykład inwestowania pasywnego. Podczas gdy tradycyjne fundusze inwestycyjne walczą o to, aby wyselekcjonować najlepsze spółki na giełdzie, ETF-y inwestują praktycznie we wszystko. Innymi słowy, podstawowe zadanie funduszy ETF to właśnie naśladowanie indeksów giełdowych.

Idealnym przykładem jest słynny indeks WIG, który skupia większość spółek z GPW. Można w tym przypadku wyróżnić indeksy narodowe, sektorowe oraz międzynarodowe, w tym MSCI World, który stanowi konglomerat niemal 1600 spółek z całego świata.

Strategie handlu funduszami ETF

Traderzy ETF, którzy odnoszą sukcesy bez wątpienia wyróżniają się bardzo dużą samodyscypliną pozwalającą im utrzymywać atrakcyjne pozycje. Nie pozwalają też sobie na straty przekraczające wcześniej ustalony próg, który waha się najczęściej w granicy 5-10%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here