Deskorolka

Deskorolki obecnie należą do stałego elementu krajobrazu miejskiego. Już od kilkudziesięciu lat cieszą zarówno młodych jak i dorosłych. Tego typu rekreacja staje się w naszym kraju coraz popularniejsza. Jednak żeby w pełni cieszyć się tego typu rozrywką, trzeba umiejętnie wybrać sprzęt do skateboardingu.

Rodzaje deskorolek

Wybór deskorolki dla osoby, która dopiero rozpoczyna z nią przygodę, tylko na pierwszy rzut oka może się wydawać sprawą prostą. Warto wiedzieć, że skateboardy dzielą się na kilka rodzajów. Różnią się one między sobą przeznaczeniem, rozstawem kół, kształtem deski oraz rozmiarami. Do wyboru mamy deskorolki klasyczne, popularne pennyboardy i logboardy oraz przeznaczone dla bardziej doświadczonych użytkowników waveboardy. Poza tym rynek oferuje również deski zasilane silnikami elektrycznymi. Jeśli chodzi o klasyczne deski, mogą być one wykorzystywane w różny sposób. Można śmiało powiedzieć, że są to uniwersalne modele, które świetnie się sprawdza w skateparku, na chodnikach jak również w parkowych alejkach. Jest to świetny wybór zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych deskarzy w każdym wieku. Deska ta posiada dwie zaokrąglone końcówki. Jej szerokość zazwyczaj wynosi 10-20 centymetrów. Warto przy tym dodać, że deskorolka klasyczna dla dzieci jest węższa i dopasowana do rozmiaru butów.

Budowa deskorolki

Kluczowym elementem w deskorolce jest tak zwany deck. To właśnie na nim stawiamy nasze stopy podczas jazdy. Najczęściej jest on zbudowany z wytrzymałej sklejki pochodzącej z drewna klonowego. Niektóre modele są dodatkowo wzbogacane o elementy wykonane z tworzywa sztucznego. Czasami można też spotkać wersje, które w całości są zrobione z plastiku. Powierzchnię desek pokrywa się specjalnym materiałem, który jest nazywany gripem. To właśnie dzięki niemu zwiększa się przyczepność butów. Skutecznie zapobiega to przypadkowemu ześlizgiwaniu się stopy. Deska od spodu jest najczęściej ozdabiana różnymi rysunkami lub grafikami. Wielu deskarzy przykłada do tego ogromną wagę, gdyż nadaje to sprzętowi indywidualnego charakteru. Wszystkie deskorolki klasyczne, takie jak np. https://be-active.pl/pol_m_skating_Deskorolki_klasyczne-252.html posiadają cztery kółka, które są wykonane z tworzywa sztucznego. Najczęściej jest to kauczuk lub poliuretan. Dobór kółek, zwłaszcza dla początkujących ma ogromne znaczenie, gdyż wpływa na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Trzeba je dopasować zarówno do wagi jeżdżącego oraz jego wzrostu. Tuleje jak i łożyska odpowiadają za płynne kręcenie się kółek podczas jazdy. Mają też wpływ na szybkość przemieszczania się.

Słowo przestrogi

Podczas wyboru deskorolki klasycznej należy unikać zakupów w supermarkecie. Nawet początkujący skateboardzista nie powinien koncentrować się na produktach z najniższej półki cenowej. Zazwyczaj powstają one z materiałów słabej jakości, co sprawia, że są szczególnie podatne na uszkodzenia. Z powodu byle jakiego wykonania może się szybko okazać, że w tulejce jest zbyt mała ilość smaru, co z pewnością doprowadzi do blokady kółek. Nietrudno sobie wyobrazić, do jakich szkód może to doprowadzić. Deskorolki klasyczne za niską cenę mogą posiadać też inny feler. Problemem w tym wypadku będzie zazwyczaj rozwarstwiający się deck lub bardzo słaby grip, na którym ślizga się obuwie. W takich sytuacjach bardzo łatwo o wypadek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here