Nowoczesne technologie wprowadzają się do prywatnych domów. Coraz częściej mówi się choćby o Smart House, czyli inteligentnym domu.
Na czym polega ten system? W jaki sposób wpływa na jakość życia domowników? Więcej na ten temat przeczytacie w dalszej części artykułu.
Czym jest system Smart House?
Smart House, czyli po prostu inteligentny dom, to scentralizowane rozwiązanie, dzięki któremu zdalnie steruje się różnymi urządzeniami elektrycznymi. W inteligentnych domach stosuje się tak zwany Internet Rzeczy (ang. Internet of Things), czyli urządzenia połączone w jedną sieć, komunikujące się ze sobą lub z użytkownikiem, by jak najlepiej zarządzać warunkami w domowym zaciszu.
W wielu przypadkach dom samodzielnie wykonuje rozmaite czynności, by poprawić komfort mieszkańców. Ma to na celu zwiększenie funkcjonalności i bezpieczeństwa całej domowej przestrzeni.
Jak działa inteligentny dom?
Smart House najczęściej wykorzystuje łączność radiową (na niestandardowym paśmie) albo korzysta z już dostępnych standardowych rozwiązań, takich jak sieci WiFi lub energooszczędna komunikacja Z-Wave i ZigBee.
Sterowanie odbywa się za pośrednictwem aplikacji na urządzenie z systemem Android lub iOS albo specjalnych paneli dotykowych, jak te dostępne na: https://gajwer.pl.
Za zarządzanie całym systemem odpowiada centralka, która łączy się ze wszystkimi domowymi sprzętami. Do niej trafiają też sygnały od każdego urządzenia. Jeśli jest podpięta do Internetu, wówczas użytkownicy mogą kontrolować warunki we wnętrzach, nawet jeśli fizycznie nie ma ich w domu.
Co wchodzi w skład systemu inteligentnego domu?
Im więcej smart urządzeń zostanie włączonych do domowego Internetu Rzeczy, tym bardziej dom będzie inteligentny. W ramach rozwiązania stosuje się inteligentne lampy i grzejniki, a także kamery do monitoringu i systemy alarmowe. Uzupełnia się je o smart czujniki (detektory ruchu, czujniki temperatury lub zmierzchu), które nieustannie kontrolują warunki w domu lub ogrodzie, by w razie potrzeby rozpocząć odpowiednie procedury.
Nawet jeśli dane urządzenie nie jest samo w sobie inteligentne, można wpiąć je do inteligentnego gniazdka. Wówczas zyskuje się możliwość zdalnego włączania i wyłączania go, a także monitorowania zużycia prądu.
Co można zyskać dzięki Smart House?
Dlaczego warto postawić na Smart House? Przede wszystkim znacząco zwiększa komfort korzystania z domowych wnętrz. Użytkownicy kontrolują ogrzewanie, oświetlenie lub systemy bezpieczeństwa, bez konieczności odrywania się od innych zadań. Mogą łatwo sprawdzić, co dzieje się w domu, gdy znajdują się poza nim lub wyłączyć światła w salonie, siedząc przy biurku w pracy.
Takie rozwiązania to także sposób na zwiększenie bezpieczeństwa. Światło włącza się zawsze wtedy, gdy jest potrzebne. Nie ma zatem potrzeby nerwowego szukania włącznika w ciemności. Dodatkowo można korzystać z opcji symulowania obecności, by przepłoszyć intruzów z posesji.
Skoro Smart House optymalizuje wykorzystanie urządzeń oraz monitoruje zużycie energii, jest to także sposób na ograniczenie domowych wydatków. O tym, jak urządzać wnętrza domowe korzystając z takich nowoczesnych rozwiązań, można poczytać na stronie Ibudujesz.pl.
Smart House – inteligentny dom przyszłości
Smart House to już obecnie nie melodia przyszłości, a standard wprowadzany chętnie do nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego. Dzięki niemu domy niebawem zaczną coraz bardziej wyręczać domowników w wielu prozaicznych czynnościach, dając im czas na zajęcie się ważniejszymi sprawami.