Jeśli planujesz rozpoczęcie swojej przygody z dartem, powinieneś zwrócić uwagę na rodzaj tarczy i lotek przed dokonaniem ich zakupu. Będzie to miało spory wpływ na jakość gry, a także przyjemność, jaką będzie ze sobą niosła. Sprawdź czym różni się tarcza elektroniczna od sizalowej i jakie lotki są do nich przeznaczone.
Dart, czyli popularna gra w lotki to sport zyskujący w ostatnim czasie wielu fanów w naszym kraju. Jest bardzo popularny zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie tarcze do darta znajdują się w wielu barach i pubach. Sukces reprezentanta Polski, Krzysztofa Ratajskiego na niedawnych Mistrzostwach Świata, podczas których dotarł aż do ćwierćfinału sprawił, że sklepy sportowe masowo zaczęły sprzedawać tarcze i lotki do darta. Zanim i ty zdecydujesz się na zakup, sprawdź na co warto zwrócić uwagę.
Tarcza do darta elektroniczna czy sizalowa?
Elektroniczne tarcze do darta mają wiele wad i zalet. Największą zaletą jest automatyczne liczenie punktów przez komputer i podświetlenia tarczy sprawiający estetyczny efekt. Niestety takie tarcze narażone są na awarie, a sama ich specyfika może być dla niektórych niespecjalnie korzystna. Tarcze elektroniczne posiadają bowiem małe otwory sąsiadujące obok siebie, w które gracz musi trafić, by zdobyć punkty. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że lotka po prostu odbije się od tarczy i punkty nie zostaną naliczone. Inną sprawą jest, że tarcze elektroniczne są dość głośne, co może przeszkadzać pozostałym domownikom. Najprostsze tarcze elektroniczne, które zapewniają przyzwoitą grywalność to koszt około 150-200 złotych. Za dobrą elektroniczną tarczę do darta zapłacić trzeba jednak od 400 do 500 złotych, co dla początkującego gracza może być nieco zniechęcające.

Sizalowe tarcze do darta są z kolei klasycznymi tarczami, wykonanymi z włókna sizalowego. Pozwala ono na około rok intensywnej gry, bowiem z czasem na tarczy pojawi się mnóstwo małych dziurek spowodowanych jej użytkowaniem. Kupując tarcze sizalowe należy zwrócić uwagę na to czy posiada ona skuwki, czyli mocowania zmniejszające powierzchnię gry. Powodują one, że lotki dość często odbijają się od nich i gracz traci możliwość zdobycia punktów. Warto również przed zakupem sprawdzić czy metalowy pająk oddzielający pola jest zatopiony w tarczy, czy przylega do niej. Zdecydowanie lepsza jest pierwsza opcja, bowiem zmniejsza ryzyko odbicia się lotki i straty punktów.
Istotną kwestią przy zakupie tarczy sizalowej jest także jej twardość. Im twardsza jest tarcza, tym większe widać na niej oznaki zużycia, a więc krócej posłuży darterowi. Miększe tarcze, które z reguły używane są na turniejach mają zatem większą żywotność, jednak wbijający się w nią mocniej grot sprawia, że nieco trudniej jest trafić trzykrotnie w to samo pole (np. T20). Wielu darterów poleca tarcze marki Winmau, które słyną z solidności i wysokiej wytrzymałości. Cena przyzwoitej tarczy sizalowej dla początkujących graczy to około 100-150 złotych. Bardziej profesjonalne tarcze sizalowe kosztują z kolei około 200-300 złotych.
Jakie lotki do darta?
Wybór odpowiedniej tarczy to połowa sukcesu. Równie istotny jest bowiem wybór lotek, którymi będziemy do niej rzucać. W przypadku tarcz elektronicznych należy zaopatrzyć się w specjalne lotki do nich przeznaczonych. Są nimi lotki z plastikowym grotem, które można używać także do tarcz sizalowych. Lotki z metalowym grotem użytkowane są jednak tylko do tarcz sizalowych i nie można nimi grać na tarczach elektronicznych, bowiem mogą one ulec poważnemu uszkodzeniu. Poza grotem (tip) lotka składa się również z trzech innych elementów: beczki (barrel), nasadki (shaft) oraz piórka. Poszczególne elementy lotki do darta łączone są gwintowo, co oznacza, że można ją rozebrać na cztery części.

Przy zakupie lotek uwagę zwrócić należy na ich wagę, długość, średnicę i kształt barella, a także zawartość wolframu w stopie. Waga lotek plastikowych i metalowych będzie się od siebie różniła. Na początek warto wybrać lotki plastikowe o wadze około 18g, a metalowe o wadze 23g. Średnica barella, czyli elementu, za który trzyma się lotkę powinna wynosić od 46 do 50mm, natomiast kształt powinien być wybrany według własnego uznania. W przypadku lotek metalowych bardzo istotna jest zawartość wolframu w stopie, która powinna wynosić przynajmniej 90%. Te które mają go mniej niż 80% mogą ulegać szybkiemu zniszczeniu i obniżać komfort gry. Wybór najlepszych lotek jest dość trudny i wymaga testowania kilku modeli, by w końcu znaleźć te, które najbardziej odpowiadają naszym wymaganiom. Najtańsze lotki kosztują kilkanaście złotych, jednak za solidne, zapewniające wysoki komfort gry zapłacić należy około 150 złotych.