Olej do skrzyni biegów

Skrzynie biegów to element pojazdu, który rzadko ulega usterkom, a jeśli już to są one dość kosztowne dla właścicieli samochodów, zwłaszcza tych, które posiadają automatyczną skrzynię biegów. Właściwe użytkowanie skrzyni biegów oraz stosowanie dedykowanego oleju do przekładni — zwiększa żywotność tego mechanizmu i chroni jego poszczególne elementy przed tarciem i zużyciem. Olej do skrzyni biegów ma wpływ na prawidłowe działanie skrzyni, które odczuwalne jest podczas wykonywania manewrów. Wszelkie zgrzyty oraz trudności podczas zmiany biegów, powinny zostać skonsultowane z mechanikiem.

Właściwości olejów do skrzyni biegów

Olej olejowi jest nierówny — produkt może posiadać różną lepkość oraz odporność na działanie temperatur, zarówno tych wyższych, jak i niższych. Lepkość oleju do skrzyni biegów wpływa na jego pracę — im wyższa, tym mniejsze ściekanie oleju podczas pracy skrzyni biegów. Zbyt niska lepkość może powodować nadmierne ściekanie. Parametr ten określany jest klasą SAE. W skład oleju wchodzą głównie bazy mineralne, które odpowiadają za specyficzne właściwości cieczy.

Warto również zaznaczyć, że na lepkość oleju wpływa także temperatura otoczenia, w którym ciecz pracuje. Właściwości oleju doskonale chronią poszczególne, metalowe elementy skrzyni biegów przed tarciem, zmniejszają je, przez co nie dochodzi do ścierania się powierzchni. Olej do skrzyni biegów chroni układ przed korozją, a regularna zmiana oleju przedłuża żywotność całego mechanizmu, co znacznie ogranicza koszty użytkowania pojazdu.

Jak dobrać olej do pojazdu?

Olej do skrzyni biegów powinien zostać dobrany pod względem rodzaju mechanizmu. Należy pamiętać, że oleje do automatycznych skrzyń biegów różnią się nieco od produktów stosowanych do manualnych przekładni. Najlepiej dowiedzieć się, który produkt jest polecany przez producenta pojazdu, informację można uzyskać — sprawdzając numer VIN. Olej do skrzyni biegów w automatycznych przekładniach wymienia się w całości i należy to robić w dedykowanych warsztatach samochodowych. Źle dobrany produkt może przyczynić się do usterki w skrzyni, która może okazać się bardzo kosztowna.

Oleje do automatycznych przekładni mają specyficzne cechy fizykochemiczne. Ciecz musi doskonale pokrywać wszystkie wrażliwe na tarcie powierzchnie i elementy. Tylko w ten sposób zapewnia skrzyni właściwe działanie oraz ogranicza ryzyko jej awarii. Wymiana oleju do skrzyni biegów następuje zazwyczaj podczas okresowej wymiany filtrów, powinno się to robić nawet po przejechaniu 30 tysięcy km.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here