Cel korekty e-PIT

Termin rozliczenia najpopularniejszych deklaracji PIT-37 oraz PIT-38 upłynął wraz z końcem kwietnia 2021 roku. Jeśli nie podjęliśmy żadnych działań, system Twój e-PIT automatycznie zatwierdził wcześniej wygenerowaną deklarację. Co jednak istotne, oprócz zweryfikowania rozliczenia, możemy wprowadzić jego korektę. Nie czekaj i już teraz dowiedz się jak to zrobić, a także jakie korzyści za tym idą…

  1. Automatycznie rozliczenie niezatwierdzonej deklaracji.
  2. Cel korekty e-PIT.
  3. Zanim zatwierdzisz korektę.
  4. Nieodzowny program do PIT.

Choć rozliczenie podatkowe głównie kojarzymy z początkiem każdego roku, warto pamiętać, że nawet w późniejszym czasie mamy szerokie możliwości działania. Jest to szczególnie istotne, gdy przegapiliśmy termin i nasz e-PIT, np PIT 37 został rozliczony automatycznie. Jeśli więc zależy nam na najkorzystniejszym rozliczeniu podatkowym, poniżej opisane kroki okażą się dla nas kluczowe i wręcz niezbędne.

Automatycznie rozliczenie niezatwierdzonej deklaracji

Przed kilkoma laty pojawiła się możliwość daleko prostszego, automatycznego rozliczenia podatkowego, poprzez system Ministerstwa Finansów e-pity. Wielu podatników chętnie z tego korzysta, jednakże należy mieć świadomość, iż brak podjęcia jakichkolwiek kroków może nas pozbawić niezwykle korzystnych dodatkowych ulg. I choć termin okresowego rozliczenia za rok podatkowy 2020 (w ramach PIT-37 i 38) minął z dniem 30 kwietnia br., w dalszym ciągu mamy możliwość wprowadzenia korekty – w co wliczony jest nawet automatycznie rozliczony PIT online. Obowiązuje to już od 1 maja – mimo to warto pamiętać, że korektę mogliśmy złożyć jeszcze wcześniej, np. gdy dostrzegliśmy błąd w wypełnionej i przekazanej deklaracji.

Cel korekty e-PIT

Po co więc składać korektę deklaracji e-PIT? Jak zostało wspomniane, w korekcie mamy możliwość uzupełnienia dodatkowych kwot ulg i rozliczeń, które nam przysługują, a automatycznie nie zostały naliczone, podwyższyć koszty uzyskania przychodu czy też zmienić kwotę przyjętych ulg. Co więcej, poprzez to działanie uzupełnimy PIT online o wartość składek ubezpieczeniowych, co pozwoli uzyskać zwrot wcześniej nieodliczonej ulgi na dziecko. Tyczy to się także zmiany na rozliczenie wspólne z małżonkiem (czy też rodzica samotnie wychowującego dziecko), jak i dodania (bądź zmiany) organizacji, na którą przeznaczymy 1% podatku.

Korekta PIT online za 2020 rok

Zanim zatwierdzisz korektę

Co ważne, przed zatwierdzeniem i złożeniem korekty e PIT, sprawdźmy, czy uzupełniliśmy wszystkie interesujące nas dane. Nie możemy pominąć żadnych przychodów uzyskanych w roku kalendarzowym 2020. Co więcej, korekta deklaracji PIT-37 lub PIT-38 powinna także zawierać prawidłowe koszty uzyskania, między innymi dla umów o dzieło, jak i twórców z limitem 50%. Nie mniej istotne są wspomniane ulgi i odliczenia, w tym ulgi prorodzinne, o których również nie zapominajmy. Tak przygotowani możemy być pewni, iż wyliczenie wysokości podatku do zapłacenia bądź jego zwrotu będzie całkowicie poprawne.

Nieodzowny program do PIT

Aby całość przeprowadzić sprawnie oraz bez nawet najmniejszych komplikacji, warto skorzystać z renomowanej pomocy, jaką jest program do PIT. Docenią to szczególnie osoby, które do rozliczenia mają więcej niż klasyczny PIT-37 lub 38. Udostępniane przez Ministerstwo Finansów e-pity nie pozwalają na złożenie wszystkich deklaracji, dlatego też program do PIT okaże się tak wartościowym narzędziem. Profesjonalne aplikacje zawierają przeszło 30 deklaracji, dzięki czemu załatwimy zdecydowanie większość najpopularniejszych spraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here