laptop, zakupy
fot. pixabay.com

Zakup komputera stacjonarnego (PC) lub laptopa to zawsze spory wydatek, dlatego też wybór pomiędzy tymi dwoma urządzeniami nigdy nie jest prosty. Każde z nich ma zarówno swoje wady, jak i zalety. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, jaki wybór może przynieść Wam więcej korzyści.

Komputery i laptopy stanowią nieodłączną część życia większości osób. Są one jednymi z podstawowych narzędzi pracy, umożliwiają kontakt z innymi, pomagają w nauce, ale też zapewniają rozrywkę w wolnym czasie. Dla niektórych wybór pomiędzy komputerem a laptopem może być prosty, bowiem przyzwyczaili się do danej formy i za nic w świecie nie zamieniliby jej na inną. Pozostali przy zakupie nowego urządzenia ciągle biją się z myślami, zastanawiając się, które z urządzeń przyniesie im większe korzyści. Dlatego też postanowiliśmy zaprezentować Wam wady i zalety oraz rodzaje komputerów stacjonarnych i laptopów, które być może pomogą w dokonaniu optymalnego wyboru.

Wady i zalety komputerów stacjonarnych

Komputery stacjonarne mają dość długą historię. Od ich pierwszych modeli do obecnych ultranowoczesnych wersji minęło wiele lat, podczas których przeszły istną metamorfozę. Obecne komputery PC zajmują zdecydowanie mniej miejsca, mają zdecydowanie nowocześniejsze procesory i są w stanie pomieścić znacznie więcej danych. Do niewątpliwych zalet pracy na komputerze stacjonarnym jest większa odległość klawiatury od monitora, łatwiejsze czyszczenie i wymienianie elementów składowych (kart graficznych, pamięci RAM), czy większy ekran (monitor) niż ma to miejsce w przypadku laptopów.

komputer, zakupy
fot. pixabay.com

Jeśli chodzi zaś o wady to przede wszystkim należą do nich brak możliwości swobodnego transportu komputera oraz konieczność jego stałego podłączenia do źródła zasilania. Komputery stacjonarne sprawdzą się więc idealnie w pracy biurowej niewymagającej przemieszczania się wraz z nim, a także do użytku domowego, jeżeli posiada się dla niego stałe miejsce i nie ma potrzeby zabierania go ze sobą podczas rodzinnych wycieczek. „Pecety” cenione są w szczególności przez miłośników gier, którzy dość często korzystają z połączonych dwóch monitorów lub łączą się z telewizorem w celu zwiększenia komfortu rozgrywki.

Wady i zalety laptopów

Laptopy mimo, że powstały znacznie później od komputerów, również pochwalić się mogą całkiem długą historią. Pierwszy z nich pojawił się już pod koniec lat 70-tych i wykorzystywany był przez agencję kosmiczną NASA. Obecne laptopy są bardzo lekkie i podręczne, dzięki czemu bez najmniejszego problemu zabrać je można ze sobą dosłownie wszędzie. Duża zaletą jest także pojemna bateria, dzięki której można korzystać z laptopa przez wiele godzin bez podłączenia do źródła zasilania. Wiele osób ceni sobie również komfort korzystania z nich w każdym miejscu, np. leżąc w łóżku lub jadąc pociągiem. Do podstawowych wad laptopów zaliczyć można niewielki ekran, czy większą podatność na uszkodzenia (np. związane z transportem). Mimo to laptopy w ostatnich latach sprzedawane są znacznie częściej od komputerów stacjonarnych, zwłaszcza do użytku domowego i w przedsiębiorstwach.

laptop, zakupy
fot. pixabay.com

Rodzaje komputerów i laptopów

Obecnie istnieje tak duża podaż tego typu urządzeń, że wyróżnia się kilka rodzajów komputerów i laptopów ze względu na ich przeznaczenie. Wśród komputerów wyróżnić można komputery do użytku codziennego, komputery gamingowe, przeznaczone dla graczy (mające lepszy procesor i kartę graficzną), komputery All-In-One (połączenie komputera z laptopem, nie posiadają klasycznej jednostki centralnej) lub komputery firmowe, które nie są wyposażone w najnowsze podzespoły, jednak zapewniają podstawowe funkcje niezbędne do pracy. Wśród laptopów wyróżnić można podobne kategorie, ze względu na przeznaczenie: laptopy do użytku codziennego, laptopy gamingowe oraz laptopy firmowe.

Dokonując wyboru pomiędzy komputerem a laptopem zastanów się zatem jakie będzie jego przeznaczenie. Jeśli głównym celem jego zakupu ma być granie w najnowsze gry, skłaniałbym się w stronę PC-ta, jeśli natomiast planujesz mieć go przy sobie podczas podróży, w pracy, na uczelni, w szkole czy nawet leżąc w łóżku (np. oglądając ulubiony serial) wówczas zdecydowanie korzystniejszą opcją będzie zakup laptopa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here