Czym jest decoupage?

0
753

Decoupage jest wyjątkową techniką zdobienia, która nie wymaga dużego wkładu finansowego. Umożliwia stworzenie pięknych przedmiotów w prosty sposób, dlatego cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Co jeszcze warto wiedzieć o tej technice, jak się nią posługiwać i co jest potrzebne do rozpoczęcia przygody z nią?

Decoupage – czym dokładnie jest?

Decoupage polega na przyklejaniu specjalnych papierów lub serwetek do odpowiednio przygotowanej powierzchni. Efekt ma przypominać wzory namalowane pędzlem. Ta technika jest nazywana czasem również metodą serwetkową. Jej zaletą jest to, że nawet osoby, które nie są obdarzone dużym talentem plastycznym, mogą stworzyć piękne przedmioty. Posłużą one m.in. jako dekoracje do domu. Z tego powodu technika decoupage’u jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin rękodzielnictwa.

Decoupage – jak zacząć?

Decoupage to hobby niemal dla każdego. Nie trzeba również bać się o wysokie koszty. Popularne jest m.in. zdobienie drewna, ceramiki, metalu czy szkła. Na początek najlepiej jest kupić jedynie kilka podstawowych akcesoriów. Po nabraniu pewności, że chce się rozwijać tę pasję, można zaopatrzyć się w te bardziej zaawansowane. Jako zestaw bazowy posłużą: klej do decoupage’u, pędzelek z miękkiego włosia, papierowe serwetki, jasna farba bazowa, farby akrylowe oraz lakier akrylowy.

Decoupage krok po kroku

Pierwszym etapem jest przygotowanie powierzchni przedmiotu, który ma zostać ozdobiony. Należy pomalować go jedną warstwą białej farby emaliowanej. Jeśli powierzchnia jest ciemna lub wzorzysta, niezbędne może okazać się naniesienie dwóch warstw. Stare przedmioty najlepiej odtłuścić przy pomocy alkoholu. Kolejny krok to wycięcie z serwetki motywu, który ma zostać umieszczony na przedmiocie. Wzór należy przyłożyć do powierzchni przedmiotu i nakładać cienką warstwę kleju od środka ku krawędziom przy użyciu pędzelka. Kiedy klej wyschnie, powierzchnię pokrywa się kilkoma warstwami lakieru akrylowego, aż do uzyskania efektu wtopienia. Dzięki temu motyw będzie sprawiał wrażenie namalowanego, a granice między serwetką i powierzchnią staną się niezauważalne.

Podsumowanie

Decoupage to tania i efektowna metoda zdobienia, dlatego mogą zainteresować się nią nawet osoby, których mocną stroną nie jest talent plastyczny. Wykonane i ozdobione w ten sposób przedmioty posłużą jako dekoracja do domu lub wyjątkowy prezent dla bliskich. Popularnością cieszy się m.in. zdobienie szkatułek, wazonów oraz donic. Na początek warto zaopatrzyć się jedynie w podstawowe narzędzia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here