5 błędów, których należy unikać podczas dobierania osłon okiennych
Źródło: Adobe Stock

Każdy z nas marzy o ładnym i komfortowym wnętrzu z pięknymi dekoracjami. Zabierając się za urządzenie wnętrza zazwyczaj mamy już w głowie jakiś plan lub schemat, aby nadać mu ostateczną formę, szukamy dodatkowych inspiracji i pomysłów w internecie lub katalogach salonów wnętrzarskich.

Osłony okienne to jedno z częściej wyszukiwanych zapytań. Zastanawiamy się, jakie rolety najlepiej będą pasować do naszego wnętrza lub chcemy podejrzeć, jak zrobili to inni. Sugerując się wyborem i opiniami łatwo popełnić błędy, które mogą okazać się dość kosztowne. Jak ich unikać?

Niewłaściwy typ osłony okiennej

Pierwszy z błędów często wynika z lenistwa oraz braku kreatywności. Powodowany jest także pięknymi zdjęciami aranżacyjnymi znalezionymi w internecie lub czasopismach. Trafiając na ładną aranżację np. z roletą dzień i noc, staramy się kropka w kropkę wprowadzić ją do naszego wnętrza, nie zwracając uwagi na funkcjonalność, przeznaczenie lub użytkowników pokoju. Może się jednak okazać, że pasiasta roleta doda do aranżacji kolejny wzór, których będzie już za dużo i wnętrze stanie się bardzo chaotyczne, co może np. rozdrażniać domowników. Gotowe aranżacje powinny być wskazówką, a nie kalką.

Błędy związane z niewłaściwym dopasowaniem rolety do wnętrza mogą pojawić się także podczas łączenia styli. Nie każda osłona sprawdzi się w stylu boho czy skandynawskim. Zanim zamówimy rolety z nadrukiem mając nadzieję, że wpiszą się do nowoczesnego lub klasycznego wnętrza, postarajmy się przenieść je oczami wyobraźni do pokoju i zobaczyć, jak one mogą wyglądać w pomieszczeniu.

pomiar okna pod osłony
Źródło: Adobe Stock

Nieudane aranżacje często powstają z bardzo prostego powodu – nieumiejętnego łączenia kolorów. Niestety nie wszyscy z nas posiadają duszę artysty lub grafika, by móc od razu przewidzieć, jaki efekt da powieszenie w oknie tak wyraźnych osłon jak zielone żaluzje aluminiowe. Warto poszukać więc informacji o tym, jak poprawnie łączyć kolory.

Nieprawidłowo wykonany pomiar okna pod osłony

Błąd źle wykonanych pomiarów najczęściej popełniany jest już na samym początku, czyli podczas planowania wystroju. Chęć szybkiego urządzenia wnętrza lub zbliżająca się ku końcowi promocja pośpieszają nas i mogą wpłynąć na zamówienie zasłony lub rolety w niewłaściwym wymiarze.

Każdy z produktów wymaga poświęcenia czasu na dokładny pomiar oraz montaż. Gdy znany jest sposób zawieszenia osłony należy skrupulatnie zapoznać się z instrukcją zamówienia jej w odpowiednim rozmiarze. Choć logika podpowiada, że wystarczy podać rozmiar okna, to w rzeczywistości należy uwzględnić wiele innych elementów. np. wywietrzniki, klamki, sposób montażu. W przypadku zasłon czy rolet rzymskich należy zastanowić się, jaką dokładnie przestrzeń chcemy zasłonić. Być może zakup większej ilości materiału sprawi, że zasłony będą układać się w bardziej atrakcyjny sposób.

Nieprawidłowo wykonany pomiar okna i zamówienie rolety za małej lub za dużej może spowodować jej wadliwe działanie lub całkowicie uniemożliwić montaż osłony. Często okazuje się, że produktów zamówionych na wymiar nie można zwracać, a poprawienie wymiaru okaże się bardzo kosztowne. By nie ponosić dodatkowych kosztów, warto bliżej przyjrzeć się instrukcji poprawnego złożenia zamówienia.

Nieprzemyślany dobór sposobu montażu

Większość z występujących na rynku osłon okiennych dostępna jest w kilku modelach, np. rolety dzień i noc można kupić w wersji bezinwazyjnej, wolnowiszącej lub obudowanej ozdobną kasetą. Podobnie jest z roletami materiałowymi. Plisy, rolety rzymskie lub żaluzje także dostępne są w wersji bez wiercenia. I o ile wypadają one najkorzystniej cenowo, a ich montaż jest niezwykle prosty, to często właśnie wybranie nieodpowiedniego modelu sprawia, że roleta nie nadaje się do użytkowania.

Zamawiając rolety lub zasłony trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: jak dużą przestrzeń chcę zasłonić, jaką główną funkcję ma pełnić roleta (chronić przed słońcem czy może wścibskim sąsiadem), jaki jest rodzaj moich okien i jakie sterowanie roletą będzie najwygodniejsze?

rolety
Źródło: Adobe Stock

Osłony okienne zazwyczaj montuje się na oknach, we wnękach lub do ściany/sufitu. Wybranie jednego z tych modeli będzie miało swoje odzwierciedlenie w cenie produktu, sposobie dokonania pomiarów, a na koniec w sposobie montażu. Warto także pamiętać o tym, że niektóre rodzaje montażu wymagać będą użycia specyficznych narzędzi lub elementów montażowych. Nieprzemyślany i niedopasowany rodzaj montażu, podobnie jak w przypadku niewłaściwego pomiaru, może spowodować niepoprawne działanie rolety.

Błędy popełniać można na wiele sposobów. Niestety, nie zawsze są one odwracalne, a próba ich naprawienia może okazać się kosztowna, zaś dobrze zmierzona i zamontowana roleta powinna posłużyć wiele lat. Oprócz zwrócenia uwagi na wymienione wyżej elementy warto przeznaczyć trochę więcej czasu na analizę oraz dokładne zapoznanie się z instrukcjami producentów dostępnymi na stronach internetowych.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here