Żołnierze z misji na Łotwie oddali hołd „Wyklętym”

Obchody Dnia pamięci żołnierzy wyklętych w Polskim Kontyngencie Wojskowym na Łotwie odbywały się w trzech odsłonach.

Pierwszym punktem był uroczysty apel na którym por. Michał DAMPS odczytał list Ministra Obrony Narodowej pana Mariusza BŁASZCZAKA skierowany do żołnierzy PKW upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963. Następnie głos zabrał Dowódca PKW mjr Leszek WOŹNY, który w swej przemowie podkreślił heroiczną walkę żołnierzy niezłomnych, a także wagę naszej pamięci o tych tragicznych dla naszej historii wydarzeniach. Apel zakończyła  defilada pododdziałów PKW.

Kolejnym etapem obchodów był zorganizowany w dniu 04.03.2018 r. przez żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Bieg Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Na którym zjawili się przedstawiciele Polskiej Ambasady
w Rydze z Panią Konsul Małgorzatą HEJDUK- GROMEK na czele. W zawodach udział brali żołnierze ze wszystkich krajów stacjonujących w bazie Adazi. Zawodnicy mieli do pokonania w ciężkich warunkach terenowych dystans 1963 metrów, dystans ten jest odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. „Lalek”.

Bezpośrednio przed biegiem uczestnicy zostali zapoznani z ideą i organizacją biegu oraz trasą rywalizacji, otrzymali również pamiątkowe koszulki przedstawiające bohaterów narodowych, którzy oddali swe życie w walce o wolność naszej ojczyzny. Organizatorom wydarzenia przyświecała idea popularyzowania historii polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego dlatego też nasi zagraniczni koledzy mogli posiąść wiedzę na ten temat z przygotowanych materiałów i prospektów, które tłumaczyły genezę Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz organizowania w tym dniu biegu pamięci. Mimo że bieg miał charakter upamiętniający to nie zabrakło w nim szczerej rywalizacji i mimo że trasa biegła przez trudny teren a zimowa aura nie sprzyjała osiąganiu wysokich wyników to pierwsi zawodnicy pojawili się na mecie w bardzo krótkim czasie po starcie.
Na przybyłych na metę czekała miła niespodzianka w postaci pamiątkowych medali, które wręczał uczestnikom Dowódca PKW mjr Leszek WOŹNY. A po biegu był czas na wspólne zdjęcia rozmowy i kubek ciepłej herbaty.

Poza walorami sportowymi, wydarzenie to niosło ze sobą silne przesłanie patriotyczne, tym bardziej odczuwalne przez żołnierzy służących poza granicami kraju. Również dla żołnierzy sił zbrojnych państw sojuszniczych, było to w większości przypadków pierwsze spotkanie z tematem Żołnierzy Niezłomnych i tragiczną historią powojennej Polski. Wierzymy, że to dopiero początek i takie wydarzenia będą zwiększać świadomość historyczną nie tylko polskich żołnierzy, ale także przyczynią się do lepszego zrozumienia historii Polski przez żołnierzy z różnych stron świata,
co przełoży się na lepszą współpracę w rejonie odpowiedzialności PKW. Tego dnia biorący udział w biegu, swoją postawą udowodnili, że idee i wartości, o które walczyli Żołnierze Wyklęci są nadal żywe i aktualne.

Ostatnim elementem obchodów była msza święta, którą celebrował ksiądz kapelan Polskiego Kontyngentu Wojskowego mjr Rafał KAPROŃ, w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Tekst i zdjęcia: ppor. Małgorzata Zakrzewska, st. chor. Sebastian Wachek