Żołnierze z baz wojskowych pobiegli „Tropem Wilczym”

 W niedzielę, 4 marca, wczesnym rankiem na głównej ulicy Bagram Air Field, w bazie wosjkowej HKIA w Kabulu, TB Gamberi oraz w Kandaharze odbył się „Bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

W biegu na dystansie 1963 m wzięło udział ponad 160 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej reprezentujących kilka państw. Dystans jest symbolem niezłomnej walki i męstwa Żołnierzy Wyklętych walczących z komunistami, aż do 1963 roku, kiedy to zginał Józef Franczak ps. Lalek – ostatni Żołnierz Wyklęty. Organizatorzy wydarzenia chcieli w ten sposób przypomnieć historię walki polskiego podziemia patriotycznego prowadzonej przeciwko systemowi komunistycznemu i sowietom.

Uczestnicy otrzymali pamiątkową koszulkę, w której pokonali dystans oraz dyplomy uczestnictwa. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w PMC Bagram, White Eagle Polish House w Kabulu i Gamberi oraz w Kandaharze. Najlepsi zawodnicy zostali wyróżnieni medalami, nagrodami pieniężnymi oraz rzeczowymi.

Po biegu zgodnie z polskim obyczajem nie mogło zabraknąć posiłku – wojskowej grochówki przyrządzonej przez żołnierzy NSE, która bardzo przypadła do gustu zagranicznym koleżankom i kolegom. Uczestnicy chwalili nie tylko polską kuchnię, byli również pod wrażeniem organizacji, nagród oraz historycznego tła sportowego wydarzenia.

Tekst: kpt. Tomasz Tabaczyński, por. dr Zbigniew Kuźniar

Zdjęcia: por. Monika Wywiórka, st. szer. Sebastian Reczulski